Erkeklerde sıfır beden takıntısı

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 2 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Erkeklerde sıfır beden takıntısı

Sıfır Beden Takıntısı Erkeklere de Bulaştı..Sıfır beden olmak isteyen erkeklerin sayısı artıyor.Erkekler de Anoreksiya nedeniyle hastaneye yatırılıyor.

Metroseksüellik, vücut geliştirme derken erkekler de sıfır bedenci oldu.

Dünyada erkekler arasında yaygın olarak görülmeyen anoreksiya Türkiye’de ise özellikle 14-17 yaş arasındaki ergenlik dönemindeki erkekleri tehdit ediyor. Anoreksiyadan kurtulmak için hastaneye yatanlar bile var.

Tıpkı kadınlarda olduğu gibi sıfır beden erkek akımı, moda endüstrisi sayesinde podyumlardan sokağa taşındı. Anoreksiya gibi beslenme bozukluklarıyla mücadele eden yardım kuruluşu olan Beat’e göre ‘gerçek dışı’ manken ölçüleri kadınlardan sonra genç erkekleri baskı altına aldı.

Erkeklerde anoreksiya görülme oranı Türkiye’de de son dönemde özellikle 14-17 yaş arasında klinik vakalar erkeklerde sıkça görülüyor.
    Anoreksiya ile ilgili çalışmalar, genetik yatkınlığı işaret ediyor. Anoreksik kişiler kilo almamak için pamuk yemek, hayat boyu karbonhidrat ve şekerden kaçınmak ve yediklerini kusmak gibi yollara başvuruyor.

İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Yeme Bozuklukları Programı Sorumlusu Prof. Dr. Başak Yücel, “Anoreksiya birkaç yıl öncesine kadar yalnızca kadınlar ve ergenlik çağındaki genç kızlarda görülen psikolojik bir hastalıktı. Ama şu anda ergenlik dönemindeki erkeklerde başvuruda bir artış var. Özellikle şehirli ve genç erkekler, son dönemde medya ve değişen kültürel değerlerin etkisiyle kilolarına çok dikkat ediyor. İnce ve kaslı olmak büyük önem taşıyor. Ağır anoreksiya vakalarını yatırarak bile tedavi ettik. Şu anda kliniğimizde yatarak anoreksi tedavisi uyguladığımız 15 yaşında bir genç erkek hastamız var” diyor.

Prof. Dr. Başak Yücel
    Radikal ​

2. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

Hımm... Bu arada Webkolik avatarın korkuttu beni sabah sabah. :eek::D Ama güzel olmuş.

3. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

beden sıfır ruh sıfır --- (sıfıra sıfır elde var sıfır) --- babamın meşhur sözlerinden :)

4. webkolik

Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

Asıl gece görmeliydin avatarı sabah sabah korkuttuğuna göre:p ama pek beğenmedim heran yenisiyle değişebilirim.

5. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

webkolik kardeş bu avatar nasıl deiştiriliyor banada bi ööretsen
    bende avatarımı beenmiyorum :D

6. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

sanırım buldum :) avatar Roku :D

7. webkolik

Abi senin avatar iyi değişme derim
    ama değişmekte ısrarlıysan profil ayarlarından yapabilirsin olmazsa resmi özel mesajla gönderirsen düzenlerim.

8. webkolik

Halletmişsin :)Benim avatardan daha korkunç:eek: Berrak abla daha da uğramaz buralara:eek:

9. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

:)) Ne oluyor yaww bir avatar derdine düştünüz. :rolleyes: Ama korkutmayın böyle bak olmuyor ama aaaa... :D:)

10. Cevap: Erkeklerde sıfır beden takıntısı

iyiki tamamını koymadım desene site çökebiliridi :)