Eski çocuk oyunları ve yeni oyunların karşılaştırması

Konusu 'Okul Öncesi Eğitim' forumundadır ve Misafir tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. eski ile yeni oyunlar arasında ne gibi farklılıklar vardır
    büyüklerin eskiden oynadığı oyunlarla şimdiki çocukların oynadığı oyunların karşılaştırması ve arasındaki fark nedir?

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Eski çocuk oyunları ve yeni oyunların karşılaştırması

Eskiden Çocukların Oynadığı oyunlar

Akılam gelenler; seksek, çelik çomak , çember çevirme, istop, saklambaç, mendil kapmaca,Uzun eşek, körebe, misket, yakan top, ip atlama, çivi, birdir bir, gazoz kapağı çevirmece vs.

Şimdiki çocuklar bu oyunların bazılarını oynuyor fakat bazısını da hiç bilmiyor.

Eski çocuk oyunları ve yeni oyunların karşılaştırması örneklerle şöyle yapılabilir:

Telli plastik arabalarını koşarak yarıştıran çocukların yerini, RC 1 Hp Porsche otomobilleri uzaktan kontrol eden çocuklar aldı.

Mahalle, sokak oyunlarının yerini, bugün modern ev oyuncakları veya PlayStation aldı.

Kaldırım taşlarından kaleler yapılarak oynanan mahalle maçları artık tarih oldu.

Yakalamaç oynamaktan kanter içinde kalan ve mahalle başında gülüşerek kanakana su içen çocukların seslerini duymak neredeyse imkansız.

Kale maçı yaparken alınan keyfi PS FİFA gibi El kumandasıyla oynanan ayaktopu aynı zevki verebilirmi.

Futbol oynamak için toplanmış çocuklardan takım kuranın “aldım verdim ben seni yendim” tekerlemesiyle yürürken, kalbindeki heyecanı, titreşimi hangi bilgisayar verebilir?

Körebe oyununda , yakalanan çocuğun , adı söylenmeden önceki nefesini tutması ve tatlı heyecanı yaşatabilen bir bilgisayar var mı ?

Zihinsel, bedensel gelişimi sağlayan iletişimi öğreten paylaşımı geliştiren eski oyunlarımız artık unutuldu, ya da çok azaldı.

Artık odadan odaya sanal arkadaşlık yapılıyor, telefon telleri üzerinde tüm oyunlar oynanıyor.

Alıntı

3. Cevap: Eski çocuk oyunları ve yeni oyunların karşılaştırması

dediğimi söylemişsiniz teşşekürler