Etli Lahana dolması tarifi resimli

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Elif tarafından 14 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Lahana dolması nasıl yapılır? Bugünkü yemek tarifim etli lahana dolmasının yapılışı olacak. Herkesin dolma içini hazırlarken farklı yöntemleri vardır mutlaka. Biliyorsunuz malzeme çeşitleri ve ölçüleri yemeğin lezzetini belirler. Yemek yapma konusunda deneyim kazandıysanız bir süre sonra artık anne usulü dediğim göz kararına geçiyorsunuz. Lahana dolmasının içini hazırlarken ölçü kullanmadım ama yaklaşık değerlerini vereceğim.

Etli Lahana dolması içi malzemeleri ve hazırlanışı:

1 orta boy lahana
    Yaklaşık 250-300 gr. kıyma
    3 adet kuru soğan
    2 su bardağı pirinç (isteğe göre 1 çay bardağı bulgur)
    2 kaşık tereyağı
    yarım çay bardağı zeytinyağı
    2 yemek kaşığı domates salçası
    Yarım demet maydanoz
    Pulbiber, karabiber, nane, tuz

Etli Lahana dolması yapılışı

Lahanayı dilerseniz bütün olarak veya yapraklarını ayırarak bol suda haşlayabilirsiniz. Ama ne çok haşlanmalı ne de diri kalmalıdır. Çünkü lahana fazla haşlandığında sararken dağılır. Yeterince haşlanmadığı takdirde sarmak güçleşir. Bu nedenle su kaynamaya başlayınca birkaç taşım kaynatın. Dilerseniz kontrol edin.

Haşlanan lahanaları süzgece alıp suyunu süzdürün. Lahana yaprakalarının damarlı kısımlarını kesip sarmalık kısımlarını da sarma boyu kadar keserek hazırlayın.

Bütün iç malzemeleri karıştırıp dolma içini hazırlayın.

Lahana yapraklarının içine bir miktar hazırladığınız içten alıp kenarlarını kapatmadan ince sarın.Tencerenin alt kısmına lahananın damarları kısımlarını yerleştirin. Sardığınız lahanaları düzgün bir şekilde yerleştirin.

Sarmaların üzerine sıvı yağ gezdirin, biraz tuz ekleyin. biraz salçayla kaynar suyu karıştırıp sarmaların üzerine gelecek kadar ama geçmeyecek şekilde dökün. En üste de sarmaların dağılmaması için bir tabak yerleştirip tencerenin kapağını kapatın. Ocağa alın ve kaynadıktan sonra altını kısıp pişirin. Afiyet olsun.

2. Cevap: Etli Lahana dolması tarifi resimli

Etli lahana dolması.. Çok güzel görünüyor, ellerinize sağlık. Tarif için de teşekkürler :)

3. Cevap: Etli Lahana dolması tarifi resimli

Sabah sabah lahanaaa hem de etli muhabbetine geldim. :rolleyes:

Öncelikle ellerine sağlık.Nane dışında herşey aynı benim yaptığım gibi.Ben naneyi etsiz dolma çeşitlerinde kullanıyorum.Etlilere nane koymuyorum.Deneyeceğim ama :)

Çok severek yediğim bir yemek türüdür.Hoş pek yemek de seçmem ya :p

4. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Etli Lahana dolması tarifi resimli

Aslında bende pek nane kullanmam ama nerden estiyse bu tarifte kullanmışım:) Nane zeytinyağlı dolma içine yakışıyor..Kıymalı dolma içine tadını bozmayacak şekilde çok az konulabilir..