Evde yoğurt yapımı yoğurt nasıl yapılır

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Hilal tarafından 10 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. sağlığın ve güzelliğin vazgeçilmezi olan yoğurt yapılışı...

Süt, kepçeyle savura savura 10 dakika kaynatılır. Yoğurt mayalanacak kaba konur, sütün sıcaklığına parmak dayanır durumdayken çırpılmış yoğurt süte katılır. Yoğurt kabının kenarlarını hafif oynatarak yerleştirilir, kabın her tarafı sıkıca kapatılır, ılık olarak saklanır. 5 saat sonra yoğurt açılır, serin yerde bırakılır. Süt iyi kaynamazsa ve fazla bırakılırsa sulanır.

Yoğurt yapılışında önemli nokta sütün sıcaklığı. Süte parmağınızı sokup yediye kadar sayın, eliniz sütün sıcaklığına dayanacak bir ısıda olmalı. Sütün çok ılık olması yoğurdun mayalanmasını engelliyor.

Etrafını sıcaklığını muhafaza etmesini sağlayacak kalın bir örtü ile sarın, bir sofra bezine sarıp üzerine bir mont gibi bir şeylerde örtebilirsiniz. Beş altı saat sonra açın ve buzdolabına koyun. Açtıktan sonra yoğurdu fazla sarsmadan buzdolabına koyun ve bir süre buzdolabında tutun. Ben genelde yoğurdu akşam üzeri mayalıyorum gece açıp dolaba koyuyorum.Sabaha kadar dolapta bekleyince daha güzel oluyor.