Evliliğe vesile olmak büyük bir hayırdır

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Evliliğe vesile olmak büyük bir hayırdır

Eskiden sorun olmayan, hayatın çoğu normal olguları şimdilerde toplumsal bir sorun halindedir. Bunlardan biri de bekarların evlen(e)memeleri. 20-30 yaş arasında çoğu gencimiz bu yaşlarda evlenmezlerse, bunun kendileri için ileride sıkıntı olabileceğini bilemiyor. Yaşı 30’u geçmeye başladığında bekarların en çok da annelerini bir telaşlanıyor. “Evlendiremiyoruz”, “Uygun bir eş bulamıyoruz”, “Bu konuda kimse bize yardımcı olmuyor!” serzenişleri başlıyor. Eskiden kaçırılan fırsatlara hayıflanmalar ve eşe dosta, yakın çevreye sitem etmeler çoğalıyor. Kendilerine yardım etmeyenlere yönelik sitemleri, “Kimse elini taşın altına koymuyor” ifadesiyle şekil buluyor. Eskiden bekarların evlenmesine sadece ailesi değil tüm akraba, tanıdık, mahalle önayak oluyordu. Hatta mahallede birinin bekar kalması mahalleli için bir ayıp hükmündeydi. Hatta Osmanlı zamanında “avarız vakıf sandığı” (yardımlaşma sandığı) vasıtasıyla hem maddi yetersizlikten hem de işsiz olduğu için evlenemeyenlere yardım ediliyordu. Tarihi bir şahsiyet olan Kösem Sultan da evlilik işlerine vesile olmanın önemine binaen garip, yetim, dul, imkanı olmayan vs. bekarlar için “evlendirme vakfı” kurmuştur.