Farklı kültürlerde kullanılan özel beden dili mesajları nelerdir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Ceren tarafından 21 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Farklı kültürlerde kullanılan beden dili mesajları nelerdir kısaca

İnsanların yaşadığı topluma göre aynen kullanılan lisan gibi beden dilleri de farklılıklar göstermektedir. Bu o toplumun kültür, gelenek ve göreneklerinden kaynaklanmaktadır.

El parmaklarını birleştirerek aşağı yukarı sallamak:
    Ülkemizde bu işaret çok güzel olmuş yemekler için kullanılmaktadır.İtalya’da ise kötü anlam içermektedir.
    Şakak Göstermek:
    Hollanda hariç tüm batı ülkelerinde delilikle ilgili bir işarettir. Hollanda’da ise “akıllı” anlamındadır. Bizim kültürümüzde işaret parmağıyla şakağı göstermek, düşünüyorum yada yerine göre seni vuracağım demektir.
    Çene Sıvazlamak:
    Fransa, İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesi ve Belçika’da “sıkıldım” demektir. Bizim kültürümüzde “düşünüyorum” anlamına gelir.
    Burna Dokunmak:
    İngiltere ve İskoçya’da “seninle bir sırrı paylaşıyoruz” demektir. Galler’de “burnun şekilsiz” anlamındadır.Bizim kültürümüzün beden dilinde burna dokunmak yok.
    El Sallama:
    Dünyanın pek çok yerinde selamlaşma veya veda anlamına gelirken, Yunanistan’da “cehennem ol” anlamındadır.Bizim kültürümüzde hoşçakal güle güle anlamına gelir

Elleri bele koymak ya da cepte tutmak
    özellikle Meksika ve Endonezya’da burnu büyüklük göstergesi olarak algılanıp, kaba bir davranış olarak görülebilir. Bizim kültürümüzde hava atmak.

İşaret parmağınızı kıvırarak birine “gel, gel” yapmak,
    Singapur’da ölümle ilişkilendirildiği için hoş karşılanmaz.

Tibet’te birine dil çıkarmak, onunla ilgili kötü düşüncelere sahip olmadığınızı göstermek için kullanılabiliyor.Bizim kültürümüzde alay etmek için dil çıkarılır.

Farklı kültürlerde kullanılan beden dili.jpg