Fasulye deneyi raporu nasıl yapılır

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 19 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Fasulye deneyi gün gün

Bir zamanlar günlerce uğraşıp yaptığımız pamukta fasulye veya nohut yetiştirme nasıl olurdu beraber hatırlayalım. İşlemleri nasıl yaptığımızı sırasıyla anlamak gerekir ise:
    1)Bitki yetişme çalışması için gerekli olan malzemeleri yani 2 adet fasulye, ekim için bir kap, biraz pamuk ve bardakta bir miktar su bir araya getirip ekimden önceki hazırlık tamamlanır

2)Kabımın zeminini tamamen örtecek şekilde pamukla kapladım.

3)Pamuğu serdikten sonra üzerine fasulye tanelerini koyarım.

4)Tohumların üzerlerini ince bir tabaka pamukla kapattım.

5)Pamuk tabakası iyice ıslanıncaya kadar su döktüm ve kabımı ışık alabilen bir yere bıraktım. Böylece ekim işimizi tamamlamış oluruz.

Adı Soyadı:
    Sınıfı:
    DENEY RAPORU 1
    Ünite: Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme
    Konu: Tohumdan Fidana
    Deney Adı: Yeni bitki oluşturuyorum.
    Problem: Çimlenme üzerine etki eden faktörler nelerdir?
    Hipotez:
    ..........................................................................................................................................................................
    ..........................................................................................................................................................................
    Kullanılan Araç-Gereçler:

Fasülye ya da nohut tohumu
    Toprak
    Pamuk
    Su
    Plastik kap (en az 2 adet )
    ( deney değişkenlerine göre farklı malzemeler kullanılabilir.)

Deneyin yapılışı:
    1. Plastik kapların yarı seviyesine kadar toprak ya da pamuk konur.
    2. Tohumlar, dışarıdan görünecek şekilde kaba yerleştirilir.
    3. Tohumların üzerine 1cm kadar toprak ya da ince bir tabaka pamuk konulur.
    4. Hipoteze uygun olarak diğer değişkenler belirlenir ve hazırlıklar tamamlanır.
    Sonuç ve Değerlendirme:
    Günlük gözlemlerinizi bir tabloya kaydedin. Çimlenme deneyinizde çektiğiniz fotoğraflarla
    ve günlük notlarınızla deney raporunuzu tamamlayın.

Son düzenleyen: Moderatör: 10 Mart 2015

2. süpersiniz Allah bunu yapanların tüm günahlarını bağışasın amin