Fil Vakası Olayı Kısaca

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 25 Mart 2016 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Fil Vakası olayı kısaca

Habeşistan krallığının Yemen Valisi Ebrehe, Hristiyanlığı Arabistan'da yaymak ve Arapları Kabe ziyaretinden vazgeçirmek için sana'da muhteşem bir kilise yaptırmıştı. Fakat Araplardan bu kiliseye ilgi gösteren olmadı. Üstelik, Kinane kabilesinden bir Arap, bir gece gizlice kilise içinde pisledi. Ebrehe, bunu bahane ederek büyük bir ordu ile Kâbe'yi yıkmak üzere Mekke üzerine yürüdü. Arapların bu orduya karşı koyabilecek güçleri yoktu. Mekkeliler şehri boşaltarak etraftaki dağlara çekildiler. Ebrehe, Mekke yakınlarında karargahını kurdu. Kureyş kabilesinin reisi olan Abdülmuttalib'e elçi göndererek, kan dökmek üzerek değil sadece Kâbe'yi yıkmak için geldiğini bildirdi. Bu sırada Ebrehenin Öncü kuvvetleri Mekkelilerin sürülerini yağmalayıp götürmüşlerdi. Bunların içinde Abdülmuttalib'in de 200 devesi vardı. Abdülmuttalib Ebrehe'ye giderek yağmalanan sürelerinin geri verilmesini istedi. Ebrehe:

-Ben, Kabe'yi yıkmamam için ricaya geldiğini sanmıştım. Görüyorum ki sen, develerin derdindesin, bunu sana yakıştıramadım, dedi.

Abdülmuttalib:

- Ben develerin sahibiyim, onları istiyorum. Kâbe'nin de sahibi var. Onu da sahibi koruyacaktır, dediğinde Ebrehe, Abdülmuttalib'in develerini ve Mekkelilerin yağmalanan bütün mallarını geri verdi.

Ebrehe, Kâbe'yi yıkmak için yola çıktı ama ilerleyemedi. Çünkü gökyüzünde beliren sürü sürü Ebabil kuşları, ağızlarında ve pencelerinde taşıdıkları küçük taşları askerlerin üzerine bıraktığında Ebrehe'nin büyük ordusu bir anda perişan oldu. Ordunun önünde yürüyen filler sebebiyle tarihte bu olaya "fil vakası", bu olayın meydana geldiği seneye de "Fil yılı" denildi.
    fil vakası olayı.jpg