Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 7 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

Fransa’nın Rouen şehrinde, bir doktorun oğlu olarak 12 Ağustos 1954 tarihinde dünyaya gelen Hollande, Ecole Nationaled'Administration'da okudu. Bu okulda SegoleneRoyal ile tanıştı. Daha sonra bir diğer elit öğrenim kurumuolan Sciences Po'da Siyasal Bilimler alanında eğitim gören Hollande, öğrencilikyıllarında başladığı siyasi faaliyetlerini, 1979'da Sosyalist Parti'ye üyeolarak devam ettirdi.

1997 yılından 2008 yılına kadar Fransız Sosyalist Partisi Birinci Sekreteri oldu.Ayrıca, Fransa Ulusal Meclis bir Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2001yılından 2008 yılına kadar Tulle'ninBelediye Başkanı oldu ve 2008 yılından bu yana Corrèze Genel Meclisi Başkanıolmuştur. 2012 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde SosyalistParti'nin adayı olmuştur.
    Hollanda 16 Ekim 2011 tarihinde, Sosyalist Parti'nin birincil seçimini kazandı ve 2012 başkanlık seçimleri için partisininresmi adayı oldu. 23 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştirilen 2012Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri birinci turunda oyların %28,63'ünü alaraksandıktan birinci sırada çıktı. Yapılan ikinci tur oylamalarında da %51.9 ilegalip gelip Fransa'nın 2012-2017 dönemi için Cumhurbaşkanı olmuştur.

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

François Hollande, hazirandaki genel seçimlerin ardından ilk kez Fransa Cumhurbaşkanı olarak bir AB zirvesinde ülkesini temsil edecek.

François Hollande, seçim kampanyası boyunca Fransız askerlerinin Afganistan'dan hemen çekileceği sözünü vermiş, eşcinsellerin resmi evliliğine sıcak baktığını, sağcı iktidara oranla sert göç politikalarını yumuşatacağını ve Sarkozy'nin aksine düşürülen devlet memuru sayısını artıracağını taahhüt etmişti.

Fransa Parlamentosu'nda kabul edilen, Anayasa Konseyinde ise reddedilen 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasaya destek veren Hollande, daha önceki söylemlerinin aksine sön dönemde müzakerelerini gereğinden fazla uzadığını gerekçe göstererek Türkiye'nin AB üyeliğine artık sıcak bakmadığı mesajlarını vermişti.

kaynak:stargazete

3. Cevap: Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

işim zor...:)

4. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

Neden:) amacım konuya katkıda bulunmaktı. hayırlısı olsun ne dielim:)

5. Cevap: Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı François Hollande kimdir

tşkkr ederim ... memnun oldum tabiki her zaman beklerim bu benim yetişme sürecimi hızlandıracaktır,
    daha önce face sayfasında ve bi dergide yazdım ama bir iki hafta hazırlanıp ööle yazıyodum daha ii olcağını ümit ediyorum :)