Galatasaray Lisesi Hakkında Bilgi

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 22 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Galatasaray Lisesi 1863’te Türkçe ve Fransızca eğitim veren bir okul olarak açıldı. Okulun açılışına Padişah Abdülaziz de katılmıştır.
    Galatasaray Lisesi’nin diğer Osmanlı eğitim kurumlarından farkı ise,her dinden öğrenciyi kabul etmesi ve onları laik eğitimden geçirmesiydi. Okulda laik eğitim sistemi esas alındığı için hangi dinden olduğuna bakılmadan herkese eşit eğitim veriliyordu. Böylece Galatasaray Lisesi, bir yandan devlete yabancı dil bilen, iyi eğitilmiş kadrolar yetiştirmeyi; bir taraftan da farklı unsurların Osmanlılık bilinciyle bir arada yaşayabileceği düşüncesini yaymayı amaçlamıştı. Okula öğrenciler en erken 9, en geç 12 yaşında kabul ediliyordu. Dil durumlarına göre Türkçe ya da Fransızca hazırlık sınıfından geçiyorlardı. Bununla birlikte Ermenice, Rumca, Bulgarca, İngilizce, İtalyanca, Almanca dersleri alıyordu. Galatasaray Lisesinde ders araç gereçlerinden yatakhanelerdeki yataklara kadar birçok eşya Fransa’dan getirilmişti ve öğrencilere seçkin bir ortam sunulmuştu. Ünlü şair Tevfik Fikret de bu lisede müdürlük yaptı ve onun döneminde öğrencilere piyano ve keman dersleri verilmeye başlandı. Tevfik Fikret, öğrencilere konferanslar verdirdi, müsamereler yaptırırdı. Okul hekimliği uygulamasını o başlattı. Ayrıca biyoloji, fizik, kimya laboratuvarları ile resim ve müzik atölyelerinin hizmete girmesini sağladı.