Günah Ne Demektir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Eylem tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Eylem

Eylem Süper moderatör Yönetici

Günah Ne Demektir?

Günah; Dince suç sayılan iş ve davranışlara denir. Dinimize göre yaptığımız her kötü davranışın bir karşılığı vardır. Dinimizin yapılmasını yasakladığı şeylerin yapılması durumunda günah işlenmiş olur. Yalan söylemek, iftira etmek, hırsızlık yapmak, dedikodu yapmak anne ve babaya saygısızlık, dinimizce günah sayılan davranışlardandır.

Bu Davranışlar Niçin Günahtır?

Çünkü bunlar kötü, çirkin, zararlı, Allah’ın hoşnut olmadığı ve Allah katında değer ifade etmeyen davranışlardır. Bu nedenle bu davranışlardan mutlaka kaçınmamız gerekir.

Günlük Konuşmalarımızda “Günah” Kavramını Nerede Ve Nasıl Kullanırız?

Günlük konuşmalarımızda helal sözcüğü ili ilgili birçok sözcük ve deyim vardır. “Günaha girmek”, “günahı kadar sevmemek”, “günahını almak”, “günah benden gitti” bunlardan bazılarıdır. Dinî bakımdan suç sayılan bir iş yapıldığında günaha girdi denir. Sevmediğimiz, nefret ettiğimiz bir kimse için “günahı kadar sevmem” diyerek ona olan nefretimizi belirtiriz. Cimri kimseler için “günahını vermez” deyimini kullanırız. Bir kimse için haksız olarak kötü düşündüğümüzde, kuşkulandığımızda “günahını aldık” sözcüğünü kullanırız. Ben karışmam, sorumluluk sana veya ona düşer" anlamında “günahı boynuna” sözcüğü ile ifade ederiz. Günah benden gitti “ben görevimi yaptım, bundan sonrası için sorumluluk kabul etmem" anlamında kullanılan sözdür