Hacamat nedir faydaları nelerdir

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve ahra tarafından 12 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. hacamat nedir faydaları nelerdir varis nereye uygulanır
    hacamat ile ilgili hadisler

Vücutta atık maddelerin yoğun olarak toplandığı belli noktalardaki tıkanıklık,kılcal damar ve ince damarlardan kirli kanı alma işlemine hacamat denir.

Peygamber efendimizin hacamatla ilgilig çok sayıda hadisi şerif hacamatın önemini vurgulamaktadır:

"Hacamat bütün hastalıklara şifadır"

"Miraçta -Ya Muhammed ümmetine kan aldırmalarını emret.Kan aldırmada sizin için şifa vardır.- demeyen meleğe rastlamadım."

"Kim hacamat yaptırırsa,herhangi bir tedavi görmemesinden , ona bir zarar gelmez."

"Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı hacamattır."

Hacamatın yararları

-Kılcal damarlardaki tıkanıkları açar.

-Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.

-Hacamat yapılan bölgeye bağlı damarlardaki kan akımını canlandırır besin ve oksijen dokulara daha rahat ulaşır.

-Kaslardaki sertliği ve ödemleri çözer.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

-Kan üretimini düzeltir, iç kanamaları düzeltir.

-Bel tutulması,eklem ağrısı,,baş ağrısı,bel ve boyun fıtığı ve kireçlemeye bağlı ağrıları giderir.

-Dalak ve karaciğer hatalıkları ve sinirsel-psikolojik hastalıklar gibi her tür hastalığın tedavisinde yardımcı olur.

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Hacamat nedir faydaları nelerdir

Hacamat deri altında birikmiş, damarda dolaşmayan, atıl kalmış, vücuda zararlı ve biriktigi noktada ilgili organa zarar veren pis kanın vücuddan dışarıya alınması işlemidir.

Hacamat ile Kızılay’a kan vermek arasında çok fark vardır. Kızılaya damardan verilen kan vücudun kullandığı temiz kandır. Hacamatla sadece pis kan alınır.

Hacamat, Hazreti Adem (AS) ile başlamış olup bir çok peygamber zamanında değişik kavimlerde uygulanmıştır. Kaynaklara göre hacmat ın 5 bin yıllık geçmişte de uygulandığını görüyoruz.

Rasulallah Efendimize (sav) Mirac da Hacamat yaptırmanın önemi vurgulanarak ‘Ümmetine tavsiye olması’ melekler arzedildiği Hadis-i Şerfilerle sabitdir.

Bir hadis-i Şerifde Peygamber Efendimiz(s.a.v) buyuruyorki; ‘Sizin tedavi olmak için başvuracağınız en iyi çare Hacamattır’ (Hadis-i Şerif)

3. Cevap: Hacamat nedir faydaları nelerdir

en son 1996 yılında İstanbul Fatih cami yanında bir hacamtçıda :) başımdan kan aldırmıştım. faydasını gördüm diyebilirim. o demende ezberimin geliştiğini hatırlıyorum