Halka Hizmet Hakka Hizmettir

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Sad Zengi'den sonra tahta geçen Tikle'nin saltanatında halkın mutlu ve huzurlu olduğu söylenir.Bir sultanın yönetim başarısı için bu belirti tek başına yeterlidir.

Tikle'nin bir gün Allah dostlarından birine şöyle dediği söylenir: ''Ömrümü boşa geçirdim.Taht ve saltanat gelip geçicidir,şimdi anladım.Gerçek sultanlar yoksullardır.Gönlümde yatan ne sultanlık, ne de taht.Bir tarikata girerek köşeme çekilmek ve sadece kullauk yapmak istiyorum.Hiç olmazsa kalan birkaç günlük ömrümü boşa harcamamış olurum.''

Tikle'yi dinleyen zeki ve akıllı dostu bunu duyunca sinirlendi:Ey Padişah!Neler söylüyorsun sen?Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu?Senin için ibadet nedir,biliyor musun? Kulluk,halka hizmettir. İbadet sadece tesbih,hırka ve seccade değildir.Tahtında otur,halkının hizmetinde ol.Ahlakın yoksulun alçak gönüllülüğü gibi olsun.Sevgi ve doğrulukla halkının hizmetine koş.Sadece kendini düşünme.Tasavvufta aslolan görevini hakkıyla yerine getirerek ibadete ağırlık vermektir.''

(Sadi-i Şirazi,Bostan)