Hayvanlara Merhamet

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Allah'ın yarattığı mahlukat olarak hayvan ve bitkiye dahi merhametle yaklaşılmalıdır.
    Rivayet edildiğine göre bir münacatında Hz. Musa (a.s) ''Ey Rabbim! Beni hangi sebeple peygamber seçtin?'' diye sordu. Allah Teala, ''Benim yarattıklarıma karşı merhametli davrandığın için!'' dedi.
    Devamla, ''Sen Şuayb’in koyunlarının çobanlığını yapıyordun. Bir ara sürüden bir koyun kaçıp gitmişti. Sen de onun peşinden koştun. Onu yakalamak için çok çaba sarfettin. Sonunda yakaladın. Onu yakaladığında bağrına bastın ve ‘Ey miskin hayvancık! Hem beni hem de kendini yordun’ diyerek ona karşı şefkatle muamele ettin. İşte senin mahlukatıma olan merhametinden ötürü ben de seni seçtim ve sana peygamberliği verdim'' dedi. (Tenbihü'l Gafilin, Ebu'l Leys Semerkandi)

Sokaktan geçen bir hayvanın susuzluğuna çare bulmak, bir yoksulun karnını doyurmak ve maddi manevi bir yardımda bulunmak Allah’ın merhametinin tecellisidir. İnsanların birbirine olan merhameti, O'na yakın olmayı beraberinde getirir.