Hazret-İ İbrahim, Niçin Oğlunu Kurban Etmek İstedi?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 20 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Hazret-İ İbrahim, Niçin Hangi Oğlunu Kurban Etmek İstedi?

Hz.İbrahim Niçin Oğlunu Kurban Etmek İstedi

Hz İbrahimin uzun zaman oğlu olmamıştı. Cenabı Allah'a dua ve münacaat ederek kendisine bir çocuk bahşetmesini, eğer çocuk ile müjdelenir rızıklanırsa onu kurban edeceğini adamıştı. Fakat bu kısmı kuran ayetleri ile değil rivayet ile aktarılmaktadır. En doğrusunu Cenabı Allah bilir.

Kur'an ayetleri Hz. İbrahim efendimizin oğlu Hz. İsmaili kurban etme kıssasını şöyle anlatmaktadır. “Evladım, dedi, ben rüyamda seni kurban etmeye giriştiğimi görüyorum, nasıl yaparız bu işi, sen ne dersin bu işe!” Oğlu: “Babacığım! dedi, hiç düşünüp çekinme, sana Allah tarafından ne emrediliyorsa onu yap. Allah’ın izniyle benim de sabırlı, dayanıklı biri olduğumu göreceksin!” (Saffat:99-102) Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail sadakat ve bağlılıkları üzere sınavdan geçiriliyorlardı. Lakin Hz. İbrahim oğlu Hz. İsmaili çok seviyordu. Fakat emri ilahi gönlüne ağır bastı ve oğlunu kurban etmeye yöneldi. Cenabı Allah sınavı kazanan her iki peygamberinde sadakatlerini kabul ederek kurbanlık olmak üzere kendilerine koç gönderdi.

Cenabı Allah'ın emirlerinde her zaman hikmet ve adalet saklıdır. Hz. İbrahimin dünyevi olan çocuk sevgisine olması gerekenden fazla yönelmesi beraberinde imtihanı getirmiştir. İnsanların mertebelerine göre sınavları farklılık göstermekte ona göre zor veya kolay olmaktadır. Bu vesile ilede Allah'a (cc) nasıl kurban kesileceği gerekli olan sadakat ve bağlılık kıyamete kadar gelecek insanlara anlatımlı yaşanmış bir hadise olarak aktarılmış oldu.ywx