Hicret Esnasında Peygamberimizin Yol Arkadaşı Kimdir

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Zakkum tarafından 23 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. hicret esnasında peygamberimizin yanında kim vardı

Hicret sırasında Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in yol arkadaşı Hz. Ebubekir'di. Hz. Âişe şöyle anlatıyor:

"Hz. Peygamber bize ya sabah, ya akşam gelirdi. Ancak Allah'ın kendisine hicret için izin verdiği gün, tam öğle saatinde geldi. O saatte hiç gelmezdi. Babam O'nu görünce "Hz. Peygamber bu saatte gelmezdi. Mutlaka önemli bir sebebi vardır" dedi. Efendimiz, içeri girince babam oturduğu yerden kalkıp yerini O'na verdi. Babamın yanında ben ve kız kardeşim Esma vardı. Allah Rasulü babama "Onları dışarı çıkar" dedi. Babam: "Ey Allah'ın Rasulü, onlar benim kızlarımdır. Anam babam sana feda olsun. Acaba bu iş nedir?" diye sordu. Hz. Peygamber: "Allah bana Mekke'den çıkmaya ve hicrete izin verdi" dedi. Babam: "Ey Allah'ın Rasulü! Sana arkadaş olmak istiyorum" dedi.
    Hz. Peygamber de: "Ben de seni beraber götürmek için geldim" dedi. O güne kadar bir kimsenin sevincinden ağladığını görmemiştim. O gün babam sevincinden hüngür hüngür ağladı.

(Yusuf Kandehlevî, a.g.e., I/337-338)