Hz. İbrahim Peygamber Teslimiyeti

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. İbrahim Peygamber Efendimizin Ateşe Atılması

Hz.İbrahim Aleyhisselamın Nemrud İle Kıssası

Hz. İbrahim (as) Efendimiz Hz.Nuh aleyhisselamın soyundan olup, dönemin süper gücü olan Nemrud krallığına gönderilmiş bir peygamberdir. Nemrudun gördüğü bir rüyayı kahinler kavminden bir erkek çocuk senin saltanatını yıkacak demesi üzerine o dönemden sonra doğan erkek çocuklar öldürülmüştür. Hz. İbrahim Efendimizi annesi gizlice bir mağarada doğurmuş ve uzun zaman insanlardan saklamıştır. Hz. İbrahim (as) küçüklükten itibaren hiç puta tapmamış ve sürekli bir arayış içinde olmuştur. Yapmış olduğu tefekkür ve murakabeler neticesinde her şeyden münezzeh mutlak tek bir Hakim'in (cc) olduğuna iman etmiştir. Kuranı kerim Hz. İbrahim'in imanını tüm insanlığa övmektedir. Mümtehine suresi 4. ayeti kerimede Cenabı Allah "İbrahim ve onunla birlikte olanlarda size güzel bir örnek vardır. Hani kendi kavimlerine demişlerdi ki: Biz, sizlerden ve Allah'ın dışında taptıklarınızdan gerçekten uzağız. Sizi (artık) tanımayıp inkar ettik. Sizinle aramızda, siz Allah'a bir olarak iman edinceye kadar ebedi bir düşmanlık ve bir kin baş göstermiştir. Ancak İbrahim'in babasına: Sana bağışlanma dileyeceğim, ama Allah'tan gelecek herhangi bir şeye karşı senin için gücüm yetmez. demesi hariç. Ey Rabbimiz, biz sana tevekkül ettik ve 'içten sana yöneldik. Dönüş sanadır." buyurmaktadır.

Hz. İbrahim Efendimiz kavminin bütün baskılarına rağmen imanından ve mücadelesinden dönmemiştir. Sürdürdüğü tebliğ mücadelesinde hikmetli davranışları ve bütün korkutmalara rağmen imanından dönmemesi kavminde azda olsa bazılarının imanına vesile olmuştu. Yaptığı çalışmalardan rahatsız olan ülkenin kralı Nemrud Hz. İbrahim'i yanına çağırarak hem fikirlerini anlamak hemde itaat etmezse cezalandırmak istiyordu. Nemrud azgınlıkta çok ileri gitmiş oda Firavun gibi kendini yeryüzünün rabbi düzenleyicisi gibi görüyordu. "Ben sizin en yüce Rabbinizim dedi" bakınız (Naziyat:24) Maalesef bugünde insanlar Allah'ın ayetleri duruken kendilerini yeryüzünün düzenleyici efendileri olarak görmektedirler. Bu gibi Firavun ve Nemrud müstekbirlerinin karşısında Hz.İbrahim gibi şahsiyetler çıkması lazımdır. Kur'an-ı Kerim Hz.İbrahim ile Nemrud arasında geçen konuşmayı şöye aktarıyor; "Allah kendisine mülk (hükümdarlık ve zenginlik) verdiği için şımararak Rabbi hakkında İbrahim ile tartışmaya gireni (Nemrut'u) görmedin mi! İşte o zaman İbrahim: Rabbim hayat veren ve öldürendir, demişti. O da: Hayat veren ve öldüren benim, demişti. İbrahim: Allah güneşi doğudan getirmektedir; haydi sen de onu batıdan getir, dedi. Bunun üzerine kafir apışıp kaldı. Allah zalim kimseleri hidayete erdirmez." (Bakara:258) Hz. İbrahim benim Rabbim hayat veren ve öldürendir diyince Nemrudda iki köle getirtip birini öldürdü ve diğerini azad etti. İşte bende öldürüyorum ve hayat veriyorum dedi. Hz. İbrahim güneş misalini verince çok sinirlendi ve yanındaki Keldani keşişler ve ileri gelenler cürretinden dolayı Hz. İbrahim'in cezalandırılmasını ve diğer iman edenlere ibret olmasını istediler. Böylelikle Nemrud çok büyük bir ateş yakılmasını emretti. Sonrada yüksekçe bir kule yaptırarak Hz. İbrahim'in yanmasını seyretmek istedi. Öyle büyük bir ateş yaktılarki Hz.İbrahimi içine atmak için yanına bile yaklaşamıyorlardı. Bu yüzden Hz. İbrahim'i atelşe doğru mancılık ile fırlatmayı uygun gördüler. Hz. İbrahim'i fırlattıklarında Cebrail (as) havada İbrahim aleyhisselama gelerek seni kurtarayım dedi. Hz. İbrahim halinin Cenabı Allah'a ayan olduğunu bildirerek yardım istemedi. Böylelikle sadakatinden dolayı Cenabı Allah ateşe emir buyurudu. "Ey ateş! İbrahim için serinlik ve esenlik ol! dedik." bakınız (Enbiya:69)

Nemrud yüksek kulesine çıkıp Hz. İbrahim'in sağ ve selamet yaşadığını görünce iman etmek yerine inkarına devam ederek çok büyük bir büyücüdür demeye başladı. İnkarcıların mucizeler karşısında bir tek dayanakları iman edenleri olmadık ithamlar ile eleştirmektir. Hz. İbrahim Efendmizin kavmi içinde kıssaları bunlarla sınırlı değildir. Hayatı boyunca zulüm ve haksızlığın karşısında korkmadan karşı durmuştur. Samimiyetine binaen de İlahi yardımlar ile desteklenmiştir. Günümüzde de müslümanların imanlarını hiçbir kayıt altında tutmamaları gerekmektedir. Buna bütün peygamberlerin hayatı en güzel örnektir. Ancak samimiyetimiz karşısında dünya ve ahrette Cenabı Allah tarafından destekleniriz. Dünya hayatı ise bizden öncekilere nasıl gelip geçmişse bizede geçicidir. Yanımızda kalacak olan ise sahih iman ve salih ameldir.
    yavuz yıldırım/webokur.net​