Hz. İbrahim ve Kurban

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 9 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kurban, ibadetinin tarihi oldukça eskidir. Hz. İbrahim kavmine peygamber olarak gönderildi. İnsanları yıldızlara ve putlara tapmaktan alıkoymak için çok uğraştı. Hz. İbrahim Sare isminde bir kadın ile evli idi. Ondan çocuğu olmuyordu. Allah'yan kendisine bir evlat vermesi hususunda istekte bulundu ve bunun için adak adadı. Hz. Sare'nin tavsiyesi üzerine Hz. Hacer ile evlendi bu evliliğinden Hz. İsmail dünyaya geldi. Hz. İbrahim Allah'ın emri ile eşi Hacer'i ve İsmail'i yanına alarak o zaman ıssız bir yer olan şimdiki Mekke'nin bulunduğu yere geldi. Hz. İbrahim Allah'a adadığı adağını unutmuş idi, gördüğü rüya üzerine oğlunu kurban etmek istedi. Tam kurban etmek üzere iken Allah kendilerine kurbanlık bir koç hediye etti. Kur'an-ı Kerim'de ''(İbrahim) Rabbim! Bana iyilerden olacak bir çocuk ver dedi. Biz de ona yumuşak huylu bir oğlan müjdeledik. Çocuk kendisinin yanı sıra yürümeye başlayınca ''Oğlum! Ben uykuda iken seni boğazladığımı görüyorum; bir düşün, ne dersin?'' dedi. ''Babacığım! Sen ne emredildiyse onu yap. Allah'ın izni ile, sabredenlerden olduğunu göreceksin dedi. Böylece ikisi de Allah'a teslimiyet gösterip, babası oğlunu alnı üzerine yatırınca, biz ''Ey İbrahim! Rüyayı gerçekleştirdin; işte biz iyi davrananları böylece ödüllendiririz.'' diye seslendik. Ona fidye olarak büyük bir kurbanlık verdik.'' (Saffet 99-109) buyrulmaktadır.

Böylece Hz. İbrahim'den bu yana kurban kesmek dinsel bir ibadet olarak süregelmiştir.