Hz. İdris Peygamberin Özellikleri

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 16 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Hz.İdris Peygamber (as) Kıssası

İdris Peygameber Aleyhisselamın Mucizeleri

Hz. İdris (as) hayatı ve yaşadığı tarih dilimi hakkında muhtelif rivayetler mevcuttur. Kendisinin Hz. Şit'in (as) torunlarından olduğu bilinmektedir. Hz. İdris'in aslı adı Uhnuh'tur. Çok kitap okuduğu ve ilim irfan ile meşgul olduğu için idris ismi ile anıldığı söylenmektedir. Hz. İdris'e (as) otuz sayfa ayet verilmiştir. Hz. İdris (as) bu emirler ile uzun zaman kavmine tebliğde bulunmuştur. Hz. İdris'in (as) kavmide diğer azgın insanlar gibi putlara tapmakta ve kendi nefsi hevaları ile ideolojik fikirlerini üstün görmekteydiler. Yaşam tarzlarını modern kabul edip, Hz. İdris'e (as) iman etmiyorlardı. Kavminden çok az insan kendisine iman etmişti.

Hz. İdris Efendimizi Kur'an-ı Kerim Meryem suresi 56 ve 57. ayeti kerimelerde şöyle anlatıyor; "Kitapta İdris'i de an. Hakikaten o, pek doğru bir insan, bir peygamberdi. Onu üstün bir makama yücelttik." Cenabı Allah (cc) Hazreti Peygamber Efendimize hitaben Hz. İdris'in (as) nitelik ve vasıflarını hatırlatıyor. Bu hatırlatma muhakkak ki tarihsel bir bilgi değil, kıyamete kadar gelen bütün insanlık için örneklik teşkil etmektedir. Hz. İdris'in (as) kavmi ilim ve irfandan mahrum cahili bir yaşam tarzına sahiptiler. Medeniyet adına hiçbir çalışmaları yoktu ve putlara tapınıp nefislerini tatmin ile yatiniyordular. Hayvan derilerini tabaklamadan post halinde iken elbise yapıyor, müsbet ilimler adına hiçbir gelişme gösteremiyorlardı. Cenabı Allah kavminin bu sapıklığı ve cehaleti içerisinde Hz. İdris'i (as) hikmet ve doğruluk ile kendilerine peygamber olarak gönderdi. Hz. İdris (as), kavmine elbise gikmeyi, yazı yazmayı ve astronomi ilmini öğrettiyordu. Ayetteki "yüce bir makam" dan kastın bu ilimler olması muhtemeldir. Fakat bazı müfessirler Hz. İdris'in (as) hayattayken cenneti gördüğü, yada Hz. İsa (as) gibi cennete yükseltildiğine yorum getirmektedirler. Bazı tarihsel bulgulardan yola çıkılarak Yunan bilim adamlarının Hz. İdris'in (as) kurmuş olduğu bilimsel temeller üzerine bilimlerini geliştirdikleri söylenmektedir. Peygamber Efendimiz miraç hadisesini aktardığı bir hadisi şerifinde; "Ben Mirac gecesinde dördüncü kat semada İdris peygamber ile karşılaştım. Cebrail bana: -Bu gördüğün İdris’dir. Ona selam ver- dedi. Ben de ona selam verdim. O da benim selamıma cevap verdi. Sonra bana: - Merhaba salih kardeş, salih peygamber- dedi" buyurmuştur. Hadisi Buhari ve Müslüm rivayet etmişlerdir.

Hz. İdris'de (as) diğer peygamberler gibi sabır ve hikmetle uzun zaman kavmini islama davet etmiştir. İlim ve irfan ile insanlara doğru yolu gösterdiği halde, yinede insanlar kendi kafalarından uydurdukları zanları yıkım iman teslimiyetine geçememişlerdir. Nefsin geçici dünya isteklerini vazgeçilmez lezzetler olarak görüp, insanlığın yüce erdemine ulaşamamışlardır. Bütün peygamberlerde bizler için çok güzel örnekler vardır. Bu yüzden başta Peygamber Efendimiz Hz. Muahmmed Mustafa Aleyhisselamın hayatı olmak üzere diğer bütün peygamberlerin hayatlarını okuyup araştırmalıyız. Bunlar tarihin inkar edilemez gerçekleridir. Bu gerçeklik ölmemizle çok büyük bir değer kazanacak. O yüzden öldükten sonra pişman olmamak için bu gün salih ameller peşinde koşmalıyız.
    yavuz yıldırım/webokur.net​