Hz. Muhammed Merhametli ve Hoşgörülü Bir İnsandı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 29 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Merhamet; insanların canlılara karşı gösterdiği sevgi, şevkat ve acıma duygusudur. Allah'ın verdiği bu duyguyu davranışlarına en güzel yansıtan kişi, Hz. Muhammed'dir.

Alah Resulü (as), insanlara karşı çok şevkatli ve merhametliydi. Kur'an-ı Kerim'de : "Yemin olsun ki size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O, siz çok düşkün, Müslümanlara karşı çok şefkatlidir, merhametlidir." buyrularak Hz. Muhammed'in şefkat ve merhamet örneği olduğunu vurgulamaktadır.

Hz. Peygamber, savaş sırasında bile kadınlara, çocuklara, sivil halka, ibadet yerlerine, din adamlarına dokunulmamasını ve çevreye zarar verilmemesini istemiştir.

Hz. Muhammed çocuklara karşı da çok şefkatli ve merhametliydi. Onlarla ilgilenir, onlara selam verir, onlarla şakalaşır, onlarla eğlenirdi. Hz. Peygamber, sadece Müslümanların çocuklarına değil, tüm çocuklara büyük bir sevgi ve şefkat gösterirdi.

Hz. Peygamber bir gün oynayan çocukların biraz uzağında, ağlayan bir çocuk gördü ve ona neden olduğunu sorunca yetim olduğunu öğrendi. Bunun üzerine, "Ağlama! Ben baban, Aişe annen ve Fatıma kardeşin olsun ister misin?" diye sordu. Beşir isimli bu çocuk çok mutlu oldu. Daha sonra çocuğu evine götürüp yedirdi, içirdi, üsütünü başını giydirdi ve büyüyünceye kadar ona baktı. Peygamberimiz vefat edince Beşir, "Asıl şimdi yetim kaldım." diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Hz. Peygamber merhametli olduğu gibiaynı zamanda da hoşgörülüydü. Hoşgörü, Hz. Peygamber'in en belirgin özelliklerinden biridir. Hz. Muhammed hoşgörüsü ile insanların kalplerini kazanmış, gönüllerini fethetmiştir. Kur'an-ı Kerim'de onun bu özelliği "...eğer kaba ve katı yürekli olsaydın, onlar senin etrafından dağılıp giderlerdi..." ayeti ile belirtilmiştir.

O, "Hoşgörülü ol ki hoş görülesin" hadisiyle insanlara da hoşgörülü olmayı öğütlemiştir.

Peygamberimiz kendisine kötü davrananlara bile hoşgörüyle yaklaşmış, onlara merhamet etmiştir. Diğer dinlere inanan insanlara da her zaman hoşgörülürü davranmıştır. İslam'ı anlatırken onlara karşı baskı ve zorlama yapmamıştır. Değişik inançlara mensup insanların inançlarını, ibadetlerini ve kutsal değerlerini hiçbir zaman küçümsememiştir. Hastalandıklarında onları ziyaret etmiş, cenazelerin de yanlarında yer alarak onlara değer verdiğini göstermiştir.