Hz. Muhammed'e niçin Muhammedü'l emin denilmiştir

Konusu 'Peygamberler' kategorisindedir ve Elif tarafından 20 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Elif Aktif Üye Yönetici Admin

Ahlakı,ticaretteki dürüstlüğü,zekiliği ve iş birliği,insanlara karşı tutumu,hoşgörülü ve güler yüzlü oluşu Hz. Muhammed'in kısa zamanda herkes tarafından tannmasını sağladı.Bu yüzden kendisine ''Muhammedül Emin'' (Güvenilir Muhammed) lakabı verilmişti. O dürüstlüğü ile toplumda herkes için örnekti. Nitekim, peygamberliğini ilan ettii zaman bile hiç kimse ona ''yalancı'' dememiş, ama değişik nedenlerden dolayı inanmamışlardı. Onun güvenilir olduğunu bu iki örnek bizlere açıkça göstermektedir: Hz. Muhammed,peygamberliğinin ilk üç yılında gizli davet yapmıştı. Hicr Suresi 94. ayetindeki emir doğrultusunda davet gizlilikten açık bir hale dönüştü: ''Şimdi sen ne ile emrolunuyorsan apaçık bildir. Müşriklerden yüz çevir". Bu ayetten sonra Hz. Muhammed, davetini genişletmek amacıyla Mekke’de bulunan Safa Tepesi’ne çıktı. Buradan bütün Mekke halkına seslenmek istiyordu.Peygamberimiz, orada toplananlara,''Size şu tepenin arkasında bir düşman ordusunun bulunduğunu haber versem bana inanır mısınız?''diye sordu. Tepenin etrafında bulunan halk hep bir ağızdan, ''Evet inanırız. Çünkü senin yalan söylediğini hiç duymadık.''dediler. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz de şöyle seslendi: ''Öyleyse biliniz ki Cenab-ı Hak beni peygamber olarak seçip size gönderdi. İnsanları hak din olan İslâm’a davet etmemi emretti. Allah birdir. Ondan başka tanrı yoktur. Ben de size ve bütün insanlara onun peygamberi olarak gönderildim.''

2. Misafir Ziyaretçi

Cevap: Hz. Muhammed'e niçin Muhammedü'l emin denilmiştir

hz muhammed niçin muhammedü l emin denildiğini araştırınız

ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkür ederimm

Sayfayı Paylaş