Hadis Hz. Muhammed'in Diş Temizliği İle İlgili Hadisleri

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Nehir tarafından 16 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. Peygamber Efendimizin diş temizliği ile ilgili hadisi şerifleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in diş temizliği hakkındaki hadis-i şeriflerini konumuzun devamında okuyabilirsiniz.

"Eğer ümmetime zor geleceğinden çekinmeseydim, her namazın başında onlara misvak kullanmalarını emrederdim."
    İbn-i Mace, Nu:287

"Ümmetimden abdest alırken ve yemekten sonra ağızlarını ve dişlerini temizleyenler ne güzel iş yapmış olurlar."
    Müsned, Nu:1/214

"Diş temizliğine rivayet etmeyenleri zaman zaman uyarmış ve huzuruna sararmış dişlerle gelmemelerini istemiştir."
    Müsned, Nu:1/214

Peygamber efendimizin misvakla ilgili şu tavsiyelerde bulunmuştur.

“Misvak, ağız ve diş sağlığı için temizleyici bir malzemedir. Ayrıca misvak kullanma işi Rabbimizin rızasını kazandıracak işlerdendir.” -Nesai, Taharet

“Misvak kullanın, çünkü misvak, hem ağzı temizler hem de Rabbin rızasını kazandırır.”İbn-i mace , Taharet

“ Eğer müminlere zorluk vermeyecek olsaydım... her namaz öncesinde dişlerini temizlemelerini emrederdim. Ebu Davud, Tahare, 25.”

"Oruçlunun hayırlı hasletlerinden biri, misvak kullanmasıdır.” İbn Mâce, Sıyâm, 17.”

“ Oruç tuttuğunuzda sabahleyin misvak kullanın, akşama doğru kullanmayın. Akşam üzeri iki dudağı kurumuş oruçlu bir kimse için misvak uygun olmaz.”

“ Sizden biri gece namaz kılmak için kalktığında misvak kullansın. Zira bir kimse namazında Kur'an okurken bir melek ağzını onun ağzına dayar ve o kimsenin ağzından bir şey çıkmaz ki, o meleğin ağzına girmiş olmasın.”

“ Sizin ağızlarınız Kur'an için yollardır. Onları misvakla temizleyiniz.”

“Misvak kullanınız. Zira misvak ağzı temizleyen ve Rabbi razı eden bir alettir. Cebrail her gelişinde bana misvak kullanmayı tavsiye etti. Öyle ki, bana ve ümmetime farz kılacağından korktum. Ümmetime zorluk vermeyeceğinden korkmamış olsaydım misvak kullanmalarını farz kılardım. Ben o kadar çok misvak kullanırdım ki, dudaklarıma iz yapmasından ve dişlerimin aşınacağından korkardım.”

“Bana misvak kullanmak o derece emredildi ki, bu konuda bana bir vahiy gönderileceğini sandım.”

“Kirli, sararmış dişlerle geldiğinizi görmek beni hayrete düşürdü! Misvak kullanın! Eğer ümmetime ağır geleceğinden korkmasaydım tıpkı abdest gibi misvakı da emrederdim”

“ Ben misvak kullanmakla o derece emredildim ki, üzerime farz kılınacağından korktum.”

“ Cebrail misvak kullanmayı bana o kadar tavsiye etti ki, azı dişlerimden endişe ettim.”

“Misvak kullanarak kılınan namazın fazileti, misvak kullanmadan kılınan namazdan yetmiş kat fazladır.”