Hz Muhammed'in eğitim öğretim ve ilim öğrenmeyi konu alan bir hadisi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Lavinia tarafından 26 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Hz Muhammed'in eğitim ile ilgili hadisleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in eğitim ve öğretime verdiği önemi hadis-i şeriflerinden anlayabiliriz. Bu hadis-i şeriflere örnek verecek olursak:

“Hikmet ve ilim müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa alır" (Tirmizî, İlm, 19)

"İlim Çin’de (Çin gibi uzak bir yerde) de olsa alınız" (Suyûti,Feyzu’l-Kadir, c 1, s 542)

"Ya Öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen , ya da ilmi seven ol Fakat sakın beşincisi olma (yani bunların dışında kalma)
    helâk olursun" (Mecmeu’z-Zevâid ve Menbeu’l-Fevaid, c 1, s 122)

“Allah Teâlâ kıyamet günü kulları diriltir Sonra alimleri ayırır ve onlara şöyle hitap eder
    "Ey alimler topluluğu, ben ilmi, size azap etmek için vermedim, sizi bağışladım, cennete giriniz"
    (Mecmeu’z-Zevaid ve Menbeu’l-Fevaid, c l, s 126)

-İlimden bir mesele öğrenmek bütün varlığı ile dünya-dan hayırlıdır. (İhya C.1 S. 27)

-İlim yolunu tutana Allahü Teâlâ cennet yolunu açar. (İhya C.1 S. 27)

- Melekler ilim talebesinden memnun olduklarından kanatlarını üzerlerine gererler. (İhya C.1 S. 27)

- Bir sabah bir mesele öğrenmen, yüz rekat namaz kıl-mandan hayırlıdır. (İhya C.1 S. 27)

-İlim Çin’de bile olsa öğreniniz. (İhya C.1 S. 27)

-İlim öğrenmek her Müslüman'a farzdır. (İhya C.1 S. 27)

-İslâmiyet’i yaşatmak için ilim öğrenirken ölen talebe ile peygamberler arasında bir derecelik fark vardır. (İhya C.1 S. 27

2. BENCE BU çOK HARiKA BiR şEY HADiSi şERiFLER çOK GüZEL HERKESE TAVSiYE EDiYORUM:oops::):rolleyes::D:p:cool::confused::mad::(;):mad::eek:o_O

3. çok iyi allah razı olsun