Hz. Muhammed'in örnek ahlakıyla ilgili bir ayet

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. Kalbi sevgiyle dolu olan Peygamber Efendimiz aynı zamanda çok alçak gönüllüydü. Zengin fakir ayrımı yapmazdı. Çocukları çok severdi. Kadınlara oldukça nazik davranırdı. Güler yüzlü ve tatlı sözlüydü. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in sahip olduğu güzel ahlakla ilgili ayetlerden örnekleri aşağıda okuyabilirsiniz..

"Ya Muhammed! Şüphesiz sen yüce bir ahlak üzeresin." (Kalem Suresi 4.ayet)

"Nitekim içinizden size bir peygamber gönderdik. O size âyetlerimizi okuyor, sizi temizliyor, size kitabı ve hikmeti öğretiyor Size bilmediğiniz şeyleri öğretiyor." (Bakara Suresi 151. ayet)

"Andolsun ki Allah, müminlere kendilerinden, onlara kendi âyetlerini okuyan, onları arındıran ve onlara kitab ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle büyük bir lütufta bulunmuştur Oysa onlar, daha önce apaçık bir sapıklık içindeydiler" (Al-i İmran Suresi 164. ayet)

“Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve üzer. Çünkü o size çok düşkün, müminlere karşı çok şefkatli ve merhametlidir.” (Tevbe Suresi 128. ayet)

"De ki: 'Size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam.’ De ki: 'Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?’" (Enam Suresi, 50. ayet)