Hz. Nuh Peygamberin Özellikleri

Konusu 'Peygamberler' kategorisindedir ve Yavuz tarafından 25 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Yavuz Üye Üye

Hz Nuh Aleyhisselam Hayatı Ve Özellikleri Kısaca

Kuranda Hz.Nuh Peygamberin (as) Kıssası Ve Nuh Tufanı

Bugün üzerinde yaşamakta olduğumuz dünya, jeologlara göre 5 milyar yaşındadır. Yeryüzü yaratıldıktan çok sonra insanoğlu yaratılmıştır. İnsanoğlunun dünya üzerindeki süreci, ilk yaratılışa göre çok kısa bir süre kapsamaktadır. Cenabı Allah bu konuda İnsan suresi 1. ayeti kerimede; "Gerçek şu ki, insanın üzerinden, daha kendisi anılmaya değer bir şey değilken, uzun zamanlardan bir süre gelip geçti." buyurmuştur. Hz. Nuh Aleyhisselam Hz. Adem babamızdan sonra üçüncü peygamberdir. Hz. İdris'in (as) Cenabı Allah tarafından gökyüzüne alınmasından sonra azgınlaşan kavmi üzerine gönderilmiştir. Başlarına gelen felaketlerden öğüt almayan insanoğlu putlara tapıyor ve insani değerleri yok ediyorlardı.

Hz. Nuh (as) peygamberlik ile gönderildikten sonra, kavmini büyük bir çaba ile İslama davet etmeye başladı. Peygamberlerinin davetini kabul etmedikleri gibi diğer insanlarında O'na inanmasına müsade etmiyor, inanmaya meyilli olanlarıda saptırıyorlardı. Bugün olduğu gibi insanların yaşamlarına müdahale ederek inanç iman özgürlüklerine ipotek koyuyor, kendi hayat anlayışlarını dayatıyorlardı. İman edenleri ise kendi yasalarına göre cezalandırıyorlardı. Hz. Nuh kavminin bu zorbacı ve azgın tavırları karşısında değişik tebliğ metodları kullanıyordu. Onlara açıktan konferan verdiği gibi, inananların zorda kalmaması için gizli çalışmalar yaparak, kavminden imana meyilli olanları gizlice davet ediyordu. Kapı kapı dolaşmaktan üşenmiyor, iman etmemeleri durumunda başlarına gelecek azaptan haber veriyordu. Kur'an-ı Kerim Hud suresi 1 ile 10. ayeti kerimelerinde Hz. Nuh'un davetini şöyle haber veriyor;

Bismillahirrahmanirrahim

1- Şüphesiz biz Nuh’u kavmine, Kendilerine elem dolu bir azap gelmeden önce kavmini uyar diye peygamber olarak gönderdik.

2- Nuh, şöyle dedi Ey kavmim. Şüphesiz, ben sizin için apaçık bir uyarıcıyım.

3-4- Allah’a ibadet edin. O’na karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin ki sizin günahlarınızı bağışlasın ve sizi belli bir vakte kadar ertelesin. Şüphesiz, Allah’ın belirlediği vakit gelince ertelenmez. Keşke bilseydiniz.

5- Nuh şöyle dedi Ey Rabbim. Gerçekten ben kavmimi gece gündüz (imana) davet ettim.

6- Fakat benim davetim ancak onların kaçışını artırdı.

7- Kuşkusuz sen onları bağışlayasın diye kendilerini her davet edişimde parmaklarını kulaklarına tıkadılar, elbiselerine büründüler, inanmamakta direndiler ve büyük bir kibir gösterdiler.

8- Sonra ben onları açık açık davet ettim.

9- Sonra, onlarla hem açıktan açığa, hem de gizli gizli konuştum.

10-Dedim ki Rabbinizden bağışlama dileyin; çünkü O, çok bağışlayıcıdır.

Hz. Nuh Aleyhisselam kavminin azgınlığı karşısında çok üzülüyordu. Nuh Peygamberin bin seneye yakın kavmini islama çağırdığı ve bu süre sonunda çok azının iman ettiği rivayet edilektedir. Bu iman eden az bir topluluğuda saptırmalarından korkarak azgın kavmi hakkında Cenabı Allah'a beddua etti. "Onlar gerçekten birçoklarını saptırdılar. (Rabbim!) Sen de bu zalimlerin sadece sapıklıklarını artır." (Nuh:24) Bunu ardından Cenabı Allah Hz. Nuh'a bir gemi yapmasını emretti. "Gözlerimizin önünde ve vahyimiz (emrimiz) uyarınca gemiyi yap ve zulmedenler hakkında bana (bir şey) söyleme. Onlar mutlaka boğulacaklardır." (Hud:37) Kavmi peygamberlerini gemi yaparken görünce "düne kadar peygamber olduğunu söylüyordun şimdi marangozluk yapıyorsun" diye alay ettiler. Hz. Nuh gemiyi bitirince her canlıdan birçift gemiye aldı. Yağmur dinmek bilmiyor sular seller yükseliyordu. Günlerce bu durum devam etti ve yeryüzü sular altında kaldı. Hz. Nuh ve beraberindekiler aylar sonra sular çekilince Cudi isminde bir dağın tepesine indiler ve tekrar yeryüzüne dağıldılar.

Hz. Nuh peygamberin en belirgin özelliği Cenabı Allah'ın öğretmesi ile alet kullanarak gemi yapmasıdır. Hz. Nuh tufanı diğer semavi kitaplarda da anlatılmaktadır. Hayudi ve Hıristiyanlarda Hz. Nuh tufanından ve kavmine tebliğinden bahsetmektedirler. Tevratta kıssa olarak anlatılmaktadır. Ayrıca Hz. Nuh Efendimizin tebliğ metodu da müslümanlar için önemli özellikler içermektedir. Her peygamberin hayatı incelnerek güncel metod ve çözümler Kur'an sünnet ışığında geliştirilebilir. Cenabı Allah'ın selamı bütün peygamberlerin üzerine, rahmeti de onların yoluda gidenlerin üzerine olsun.
    yavuz yıldırım/webokur.com

Sayfayı Paylaş