İbadet Nedir ve Niçin Yapılır Kısaca

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 10 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İbadet Ne demek Kısaca ibadet Niçin Yapılır

İbadet; Yüce Yaratıcı kudret karşısında ALLAH'ın rızasını kazanabilmek için, gönülden, isteyerek, yönelmek, boyun eğmek, itaat etmek, tapmak ve SECDE etmek demektir.
    Yaratan, yaşatan, öldüren ALLAH'tan başka ibadete layık olan bir varlık yoktur, olması da mümkün değildir düşünülemez bile.
    Mahşer (Hesap) gününde "Ne yaptın" ve "Niçin ibadet ettin" denileceği ve sorulacağı daima hatırlanmalı, bu dünyada ben "Ben ALLAH için ne yapıyorum" diyebilmeliyiz, bunu gönülden hissedebilmeliyiz ve gözyaşı dökebilmeliyiz Yüce ALLAH'ın rızasını kazanabilmek için bu niyette ve bu düşüncede olmalıyız, İbadetin özü budur.

İbadetin amacı üzerine düşünülürken, onu bir tek boyuta indirmemek gerekir, bu da uygun değildir. Bu hem ibadetin mahiyetini, hem de bu ibadeti yerine getirenin bulundukları mertebe ve seviye bakımından düşünülmelidir. Çünkü; bir seviyedeki insan için ibadetin amacının sadece imtihan ve deneme olması uygunken, başka bir seviye için ibadetin amacı nefsin terbiye edilmesi ve disiplin altına alınması yoluyla insanın mertebe ve derecesinin yükselmesi olabilir. Hatta üstünlükle alakalı Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadis-i şerifinde "Üstünlük ancak takva ile belli olur" buyurmuştur.

Ahlakça ibadet, gönüller için haz, büyük bir zevk ve bir en büyük nimettir ve büyük mutluluktur. Yine Peygamberimiz (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde "Benim mutluluğum namazdır" buyurmuşlardır. Çünkü ibadetin en üstün düzeyi namazdır ve yaratıcı ile buluşmadır hatta konuşmadır.

İnsanın yaratılış gayesi ile şerefe nail olmak için yaratılmıştır. Bu şeref de Cenab-ı Hakk'ın ihsan, ikram ve nimetleriyle beslendiğini düşünerek O'na karşı hamd ve şükür görevlerini yerine getirmekle görevlidir,yükümlüdür, sorumudur ve buda ancak ibadetle olur. İbadet eden insan bu dünyada misafir ALLAH'ın emri ve yasakları çerçevesinde yiyip içer ve ALLAH'ın kulu olarak yaşar, bu kulluk onun ALLAH'ın verdiği nimetlere layık olup olmadığını gösterir ve hesap günü ALLAH katında derececi, mertebesi belirlenir yada şöylede diyebiliriz şükrün ve hamd'ın karşılığını mutlaka görür.
    İbadet kulun, ALLAH'ü tealaya karşı, tekbir, hamd, şükür gibi vazifelerini O'nun emrettiği tarzda yerine getirilmesidir. Kısaca ibadeti bu şekilde tarif edebiliriz.