İlk İnsan Son Peygamber Kimdir

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İlk İnsan ve Son Peygamber

Ben, yaratılış olarak insanların ilkiyim. Peygamber gönderilmek olarak da sonuncusuyum.

Halik-ı Hakim hazretleri, ilk olarak Resul-i Ekrem Efendimiz'in ruhunu risalet şerefiyle vasıflı olarak yaratmış, bütün peygamberlerden sonra da mübarek bedenini yaratarak kendisini bütün insanlığa peygamber olarak göndermiştir. Nitekim bir diğer Hadis-i şerifte,

''Yaratılışın ilk safhasında ben peygamber idim. Adem ise henüz ruh ile ceset arasında idi'' buyrulmuştur.

Anlaşıldığı üzere, henüz gayb aleminde iken Peygamber Efendimiz'in nebevi ruhu sonra da mübarek cismi yaratılmıştır. Bu iki hadis-i şerif, ruhların cesetlerden önce yaratılmış olduğunu göstermektedir. Kur'an'da bildirildiği üzere Allah Teala, bütün insanlara,

''Ben sizin Rabb'iniz değil miyim?'' diye hitap etmiş, bütün ruhlar da, ''Bilakis sen bizim Rabbimiz'sin'' ( A'raf 7/172) diye mukabelede bulunmuştur. Allah böylelikle insanlardan bir söz almıştır. Bu hadisenin, bedenler yaratılmadan önce ruhlar hakkında gerçekleştiği birçok alim tarafından açıklanmıştır. Merhum İbnü'l - Arabi de onlardandır. Gerçek ilim, Allah katındadır.