İlk Yardım Niçin Önemlidir ?

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğreniyoruz. Bununla beraber iş ve ev kazaları, deprem ve diğer afetlerdeki kayıplar da küçümsenmeyecek kadar çoktur. Birçok insanın zarar gördüğü bu kaza ve afetlerden daha acı olanı yanlış ilk yardım uygulamalarıdır. Yanlış ilk yardım uygulamaları hastaların iyileşmelerini geciktirmekte, sakat kalmalarına veya ölümüne neden olmaktadır. Ölümlerin ve kalıcı sakatlanmaların büyük çoğunluğu panik ve kargaşanın yoğun olduğu ilk dakikalarda yanlış müdahale ve karga tulumba taşıma sırasında meydana gelmektedir. Olay yerinde ilk beş dakikada yapılacak doğru ilk yardım ve acil müdahale ile bu ölümlerin yaklaşık yarısını önlemek mümkündür. Bu durum ilk yardımın önemini açıkça göstermektedir.
    İnsanlara sağlıklı ve mutlu bir yaşam sunmak, kaza ve yaralanmalarda aksaklıkları, kalıcı sakatlanmaları ve ölümleri en aza indirmek için ilk yardım eğitimini yaygınlaştırmak gerekmektedir.