İnci Çiçeği Kimdir?

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Mahmut Açıl'ın kaleme aldığı İnci Çiçeği Hazreti Fatırma (r.a) adlı kitabında adı geçen İnci Çiçeği hakkında..

Hz.Fatıma,
    Peygamber efendimizin(s.a.v)
    "İyi bilin ki, Fatıma benden bir parçadır.Onunla ilgisini kesen benimle ilgisini kesmiş olur.Ona acı veren bana acı vermiş olur."sözüne nail olmuş biri.
    Kitabı okuyunca bunu fazlasıyla hakettiğini anlıyor insan.
    Nasıl haketmesin ki! O'na(s.a.v) en çok benzeyen, O'nu(s.a.v) en çok seven bir inci çiçeği...

"İnci çiçeği, 'Genç Kızın Gözyaşı' anlamında kullanılır.Bazı dillerde ise sadece 'Gözyaşı Çiçeği'dir.Narindir, nazenindir.

Beyazdır.. Bembeyaz ve tertemizdir İnci Çiçeği.

İncecik dalından aşağı bakan çiçeğin yüzü hep yere dönüktür. Hatta görenlerin aklına ilk gelen, damlanın akmadan önceki son halidir. Boynu bükük, yere düşmek üzere olan bir damla.
    Tevazu..tevazu..

Hz. Fatıma validemiz kısacık hayatı boyunca hep hüzün solumuş, hüzün yaşamıştır. Gözyaşları bir an olsun eksik olmamıştır o Cennet karası gözlerinden. Yüreğindekileri süzüp gözlerinden insanlığın sinesine akıtmıştır.

İnsanlığın İftihar Tablosu babasına Nübüvvet geldiğinde henüz küçücük bir kızdır. Vefatında ise gencecik bir İnci Çiçeği. Hüzün, çile ve ızdırab...

Hayatı boyunca başı hep yerde, gururdan, kibirden uzak olabildiğince mütevazı ve deryalar kadar engin gönüllü, Rasulullah’ın biricik gülü, Cennetliklerin hanımefendisi, masmavi gök kadar derin, uçsuz bucaksız sema kadar incedir Fatıma!"
    Kitabın arkasında bunlar yazıyor.

Kitabı yer yer tebessüm ederek, yer yer gözyaşlarıyla bitirdim.Peygamber efendimizin(s.a.v) ve onun biricik gülünün yaşadıklarını, çektikleri çileleri okurken içim sızladı.
    Hz.Fatıma,
    Peygamber efendimizin(s.a.v)
    "İyi bilin ki, Fatıma benden bir parçadır.Onunla ilgisini kesen benimle ilgisini kesmiş olur.Ona acı veren bana acı vermiş olur."sözüne nail olmuş biri.
    Kitabı okuyunca bunu fazlasıyla hakettiğini anlıyor insan.
    Nasıl haketmesin ki! O'na(s.a.v) en çok benzeyen, O'nu(s.a.v) en çok seven bir inci çiçeği...

Allah Rasulu(sallalahu aleyhi ve sellem) hastalığının şiddetlendiği sırada baygınlık geçirince Hz.Fatıma babasına seslenmişti: "Canım sana feda olsun.Bir kere bak bana, bir kelime söyle!"
    Allah Rasulu(sallalahu aleyhi ve sellem) gözlerini açtı: "Kızım ağlama!Arşı taşıyan melekler senin sesinle ağladılar!"

Fatıma olabilmek...Edebiyle,imanıyla..
    Fakire,muhtaca evindeki tüm yiyeceği verip, 3 gün iftar,sahur yapmadan oruç tutan Fatıma..
    Peygamber efendimizin(s.a.v) vefatının yakın olduğunu öğrenince hüzne boğulup, ona en önce kavuşacak olanın kendisi olduğunu öğrenince ise gülümseyerek uzun yolculuğa hazırlanan Fatıma..