İnsanı neden kan tutar? Kan tutmasının tedavisi nedir?

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve Klaus tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. İnsanı neden kan tutar?

Şimdiye kadar hiç merak ettiniz mi neden bazı insanlar kan görmeye dayanamaz? Bende dahil birçok arkadaşım kan gördük mü başımız döner. Birçok insan kan görünce bayılır.
    Kan tutmasına neden olarak en başta çocukluk ya da ergenlikte direkt ya da dolaylı olarak yaşanan travma gösterilir. Bazı araştırmacılar kan tutmasının genetikle alakalı olduğunu savunurlar. Fakat ikizler üzerinde yapılan araştırmaya göre kan tutması genetikten öte genç yaşta yaşanan travma sonucu ortaya çıkar.

Kan tutmasının tedavisi nedir?

Kan tutmasına yaklaşım diğer fobilere olan yaklaşım gibi olmalıdır. Kan tutması Bilişsel Davranışçı Terapi ile çözülebilir. Bilişsel Davranışçı Terapi ile olayları algılamanız değişecektir. Bilişsel Davranışçı Terapi için Psikolog yardımı alınabilir. Hassasiyeti azaltma da başlıca yöntemlerden biridir.
    Kan gördüğümüzde endişelenir, kendimizi rahatsız hissederiz. Bu nedenle kaygı giderici, rahatlatıcı ilaç kullanmak da kan tutmasını azaltabilir. Ayrıca kaslara yapılan baskıyla, kan basıncını artırmak da kan tutmasını giderebilen bir uygulamadır.

Bana soracak olursanız, siz siz olun psikologla, ilaçlarla uğraşacağınız yerde daha dikkatli bıçak, maket bıçağı, kesici alet kullanın. Kurban kesilirken de çocukları mümkünse başka bir şehre, kurban kesmeyen akrabalarınız yanına yollayın. Bence kurbanı kesilirken görmek, çocukken yaşanan en büyük travmalardan biri olabilir.

2. Şu ana kadar çocukluğunda kurban kesimi gördüğünden dolayı milleti kesen bir adam görmedim ben. Aksine, kurban kesmek insandaki caniliği alır. Senede 1 kez kurban kesmek iyidir.

3. Zaten kurban kesimini görmek cinayete yönlendirir demiyor,bunu görmenin çocuğu etkileyip bilinçaltına işleyeceğini ve ileride kan gördüğünde bunu hatırlayacağını söylüyor.Her okuduğumuz şeyi doğru algılayabilsek keşke..