ipek başörtüsü ipek eşarp başörtüleri

Konusu 'Neler Moda' forumundadır ve Elif tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

ipek desenli başörtüsü -ipek eşarplar - ipek başörtüleri

2013 İpek Başörtüsü

Çok amaçlı ipek başörtüleri flar olarak takabilir ya da eşarp olarak rahatlıkla kullanabilir.ipek başörtüleri renkleri ve desenleri ile tesettür giyime şıklık katıyor.

2. Cevap: ipek başörtüsü - ipek başörtüleri

arkadaşlar Bursa nın ipeği meşurdur. Bursa ya ilk geldiğimiz yıllarda (1980) kozadan ipeğin sökümü fason atölyelerde yapılıyordu. sonra fabrikasyon ve sanayileşmeye döndü. o yıllarda bizimde ipek işleme kazanımız vardı. büyük bir kazan içi su dolu altında ateş yakılan ocağı vardı. su kaynayınca bembeyaz ipek kozalarını suya dökerlerdi sonra süpürgeye benzeyen kamçılarla kozlar tiftiklenir ip uçları karşıda makaraların başında oturana verilirdi. o da dönen mancılığa bağlı makaralara iplerir verir, koza daki ip bitene kadar dönen mancılık çeker alrdı. kozadan geriye sadece zar ve içindeki bözeği kalrdı. sonra mancılıktan çıkarılın ipek desteler halinde bağlanıp Bursa Kozahan daki iş sahibine götürülür ve yeni koza çuvallarıya dönerlerdi.

3. Cevap: ipek başörtüsü ipek eşarp başörtüleri

Bursa'nın neleri meşhur neleri... 1980 ve 1993 yılları arası her yaz Bursa'nın Kurşunlu beldesinde kalıyordum.En sevdiğim şehirlerdendir.Yeşil Bursa'da güzel anılarım,akrabalarım ve dostlarım var...

Özel yapım mücevherleri,iskenderi,köftesi,havlusu,zeytini,kestane şekeri ve daha pek çok şeyi.O sözünü ettiğin Kozahan'ı da çok iyi bilirim.Daha doğrusu Bursa'yı karış karış bilirim.Çünkü hala yolculuklarımda Bursa üzeri geçiyorum.Zeynel'de köfte yemek,ve Özdilek'ten alışveriş yapmak için... :cool:

4. Cevap: ipek başörtüsü ipek eşarp başörtüleri

evet haklısınız, türkiyenin diğer şehirleri gibi Bursa da bir çok açıdan zenginliklere sahip. önceleri şeftalisi çok meşurdu fakat çarpık kentleşme ovayı katletti. şeftali şimdilerde pek tutulmuyor ama deveci armudu ihraç ürünüdür bilesiniz. ayrıca Bursa dünyanın en eski medeniyetlerine beşiklik etmiş ve o kültürn izlerini hala taşıyor. gerçekten çok seviyorum şehrimi. istanbul da kaldım orayıda çok sevmeme rağmen Bursa yı hep özlemişimdir.