İran kedisinin özellikleri nelerdir?

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

iran kedilerinin özellikleri nelerdir?

iran kedisi özellikleri - persian iran kedisi

Kedileri pek sevmem açıkçası genellikle uzaktan ilgilenirim. Ancak öyle bir kedi ile tanıştım ki kediler hakkındaki düşüncelerim değişti..Bahsettiğim kedi şükrü isimli iran kedisi..Bakalım iran kedileri ne gibi özelliklere sahipler.. Belli mi olur bigün fikrim değişir ve bir iran kedisi almaya karar verebilirim: )

Bir ev kedisi cinsi olan persian araştırdığım kadarıyla aileye ve dostluğa olan düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Fakat bakımında dikkatli olmak gerekiyormuş.

İran kedilerinin kökeni uzun tüylü Ankara kedilerinden geldiği sanılmakla beraber her iki cins kedi de doğulu kediler olarak bilinir. Eski İran kedilerinin Ankara kedileri ile yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farkları vardır.

İran kedilerinin yüzleri resimde de gördüğünüz kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. İran kedilerinin gözler ise irice, yuvarlak ve kabarık şekildedir.Buna rağmen kulakları ufaktır ve kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.
    İran kedileri ayrıca kaslı bir yapıya sahiptirler.

Dört ayağı da kısa ve kalındır, ön ayakları düz iner.Parmakları birbirine yakındır. Kuyrukları uzun değildir kendi gövdesinin uzunluğuna orantılı bir yapıdadır.

İran Kedilerinin tüyleri uzun, sık ve kabarıktır.Tüm bedeni boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır.
    Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

2. Cevap: İran kedisinin özellikleri nelerdir?

kedilerini bilmiyorum ama Tahran da yediğim karpuzun tadı hala damağımda..:)

3. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: İran kedisinin özellikleri nelerdir?

Bir kedim bile yok:(

iranın karpuzları nasıldırki Diyarbakır karpuzu gibimi