İslam'ın İnsan Haklarına Verdiği Önem

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İslam'ın İnsan Haklarına Verdiği Önem hakkında bilgi

İslam'ın insan hak ve özgürlüklerine verdiği önemi Hz. Peygamber (s.a.v) döneminden ve günümüzden örnek olaylar vererek açıklayalım.

Nasıl ki usta bir sanatçı, güzel bir sanat eserini estetik ve maharet bakımından ortaya koyduğunda başarısı karşısında bir huzur duyarsa, insanın, hak veözgürlüklerini şuurlu ve etkin bir şekilde kullanmasından da Allah hoşnut olur. Her insanın sahip olduğu başka hak ve özgürlükleri de vardır. Bunlar; sivil, siyasal, sosyal, hukuki, ekonomik ve kültürel hak ve özgürlüklerdir Dini ve kültürel haklardan ayrı olarak her insanın yaşama hakkı, düşünce özgürlüğü, mülkiyet edinme, eğitim ve iş imkanlarına sahip olma, seyahat etme, kamu hizmetlerinden eşit bir şekilde faydalanma gibi sivil hakları vardır.

İslam anlayışına göre sosyal hayatın düzeni, sağlıklı bir yönetim anlayışından geçmektedir Toplumun bir parçası olan herkes, siyasal haklar bağlamında seçme ve seçilme gibi demokratik sisteme katılma hakkına sahiptir. İslam, birey ve toplum hayatının bütün alanlarında olduğu gibi yönetim alanında da birtakım ilkeler ortaya koymuştur. Bunların başında; adalet, eşitlik, ötekine saygı,, ehliyet, kolektif akıl, hoşgörü, seçim, aday olma, özgür irade beyanında bulunma gibi ilkeler gelmektedir. Bu ilkeler, çağdaş demokrasinin temel ilkeleriyle de uzlaşmaktadır.