İşletim Sistemi Yazılımları

Konusu 'Web Bilgisayar' forumundadır ve Elif tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Bilgisayarda işletim sistemi donanımın doğrudan denetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan bir sistem yazılımıdır. İşletim sistemi, tüm diğer yazılımların belleğe, girdi-çıktı aygıtlarına ve kütük sistemine erişimini sağlar. Birden çok program aynı anda çalışıyorsa işletim sistemi her programa yeterli sistem kaynağını ayırmaktan ve birbirleriyle çakışmamalarını sağlamaktan da sorumludur.

2005 yılı itibarıyla, en yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri iki ana grupta toplanabilir: Microsoft Windows grubu ve UNIX benzeri işletim sistemlerini içeren grup. UNIX, 1969 yılında, Ken Thompson (Ken Tompsın) tarafından Bell Laboratuvarlarında geliştirilmiş, çok kullanıcılı, çok görevli yapıyı destekleyen bilgisayar işletim sistemidir. Günümüzde Windows tabanlı sistemlerden sonra en çok kullanılan ve kökleri UNIX'e dayanan işletim sistemi Linux|GNU/Linux'tur. UNIX türevi işletim sistemleri, çok işlemcili çok pahalı makinelerden, tek işlemcili basit ve çok ucuz ev bilgisayarlarına kadar pek çok cihaz üzerinde çalışabilen esnek ve sağlam bir işletim sistemidir. Linus Torvalds (Linüs Torvılds) adında Finlandiyalı bir bilgisayar mühendisi tarafından 1991 yılında Helsinki Üniversitesinde geliştirilmiştir. İnternet'te yaptığı duyuru sonucunda tüm dünyadan birçok programcının da desteğiyle hızla gelişmiş ve halen aynı destekle gelişmekte olan açık kaynak kodlu, özgür bir yazılımdır.

Ülkemizde de UNIX tabanlı işletim sistemi çalışması başlamıştır. TÜBİTAK tarafından baflşlatılan bu çalışmanın adı PARDUS' tur. Özgür bir işletim sistemi oluşturulması amacıyla yola çıkılan PARDUS' un çeşitli versiyonları yayınlanmıştır. Windows işletim sistemi, evde ve ofislerde masaüstünde tercih edilmektedir. Masaüstü bilgisayarlarında Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Çeşitli araştırmalar Windows'un masaüstünde pazar payının % 90 ile % 98 arasında olduğunu göstermektedir. Linux sunucularda yaygın olarak kullanılmakta iken evlere ve ofis masaüstlerine de yavaş yavaş girmektedir.

Son düzenleyen: Moderatör: 17 Temmuz 2014