İstiklal Marşının Kabul Edilmesi Hakkında Bilgi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 6 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İstiklal Marşı Nasıl Kabul Edildi hakkında bilgi

İstiklal Marşımız, düşman işgaline uğradığımız felaket günlerinde hazırlandı. Anadolu'da düşmana karşı tutuşan heyecanı koruyacak, vatan sevgisini ve inancı canlı tutacak bir marşın hazırlanması düşüncesi, Genel Kurmay Başkanı İsmet (İnönü) Paşadan geldi.

İsmet İnönü böyle bir marşın Fransız ordusunda mevcut olduğunu ve bizim ordumuz için de faydalı olacağını Milli Eğitim Bakanlığına iletti. Milli Eğitim Bakanlığı da bu düşünceyi benimseyip bir yarışma düzenledi. Beğenilen güfte için 500 lira ödül verilecekti. Yarışma için tam 734 şiir gönderildi. Kurul tarafından bunlar titizlikle incelenip 6 tanesi ayrıldı. Ancak hiç biri beğenilmedi. Çünkü marş olacak değerde bulunmadı. O dönemlerde Burdur Milletvekili olan Mehmet Akif‘in para ödülünden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmadığı öğrenildi. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi şairin Meclisteki sıra arkadaşı Balıkesir Milletvekili Hasan Basri Beyin yardımını istedi.

İşte bu dönemde yazılmaya başlanan ve 48 saatte bitirilen İstiklal Marşı, imzasız olarak Milli Eğitim Bakanlığının seçici kuruluna sunuldu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, daha önce seçilen 6 şiirle birlikte yeni şiiri Ordu Komutanlarına gönderdi. Onlardan, şiirlerin askerlere okunmasını, beğenilenleri sıralamalarını istedi. Komutanlar, kısa sürede sonucu bildirdiler.
    Hepsi de Mehmet Akif‘in şiirini birinci sıraya almıştı. Marş,önce Meclisin 1 Mart 1921 günü yaptığı ikinci oturumunda ele alındı. Hamdullah Suphi kürsüye çıkarak alkışlarla şiiri okudu ve son seçimin Meclise ait olduğunu söyledi. O gün oylama yapılmadı. Şiirle ilgili konuşmalar ve oylama, Meclisin 12 Mart 1921 günü öğleden sonraki oturumunda yapıldı.
    Bazı milletvekilleri, bir komisyon kurularak şiirin yeniden incelenmesini, bazıları da hemen görülüp karara bağlanmasını istediler. Uzunca tartışmalardan sonra, şiirin kabulü için verilen 6 önerge benimsendi ve İstiklal Marşı çoğunlukla kabul edildi.