istiklal marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Ceren tarafından 1 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

istiklal marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca bilgi

Kurtuluş Savaşı yıllarında, ordu tarafından bir İstiklal Marşı yazılması isteği gelmesi üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanlığınca 500 lira ödüllü bir yarışma açıldı.

Yarışmaya katılan 724 şiirden hiçbirisi beğenilmemişti de marşı yazma görevi Akif’e tevdi edilmişti.

Belki de bu konuda 1936 yılında Akif’in son röportajında ki duası kabul olmuştur. O bir gazetecinin, ‘Efendim bir yarışma daha olsa yine katılır mıydınız?’ sorusuna:

“- Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın, zira onu şimdi ben de yazamam” diyerek cevap vermiştir.

Bakanlık, yarışmaya gönderilen 724 şiirden 6 tanesini seçip, bastırdıktan sonra milletvekillerine dağıttı. Bu şiirleri yeterli bulmayan dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi, yarışmaya para ödülü olduğu için katılmadığını öğrendiği Burdur Milletvekili Mehmet Akif'e Ersoy'a, bir mektup yazarak yarışmaya katılmasını istedi.

Meclisin 12 Mart 1921'de, İstanbul Milletvekili Adnan Adıvar başkanlığında yaptığı toplantıda, 7 şiirin ele alınmasının ardından, Bakan Hamdullah Suphi tarafından okunan Mehmet Akif'in şiiri İstiklal Marşı olarak kabul edildi.