İstiklal Marşının Tarihçesi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. istiklal marşının tarihi

istiklal marşının kısaca tarihçesi

23 Nisan 1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) açıldıktan sonra milli bir marşa ihtiyaç duyuldu. Uzun savaş dönemlerinden sonra oldukça yorgun ve moralsiz olan halka bağımsızlık yolunda yüksek bir moral kaynağı gerekiyordu. 1921 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma açtı. Birçok şair bu yarışmaya katıldı. Birinci seçilecek esere 500 lira ödül verileceği için Mehmet Akif Ersoy yarışmaya katılmadı. Fakat Millî Eğitim Bakanlığı yarışmaya katılması için Mehmet Âkif’e bir mektup gönderdi. Bakanlığın bu isteği karşısında Mehmet Âkif, ünlü şiirini yazdı ve orduya armağan etti. 724 şiirin arasından Mehmet Akif'in yazdığı birinci seçildi. Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı şiir 21 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Milli Marş olarak kabul edildi.

2. süper

3. :D çok kısa

4. çok güzel ve kısa :) ödevim için tam da gerekli olanı ödevimde yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum...

5. süper çok kolay oldu yazmam 5 dakika bile olmadı.

6. çok teşekkür ederim ödevim harika oldu :D

7. çok kısa ve mükemmel

8. son anda ödevim için kısa birşey istiyodum sizin sayanizde yazdım

9. süper kısa ve öz

10. Çok teşekkürler vallaha çok işey yaradı

11. çooooooooookkk teşekkür ederim. son anda ödevimi hocama gösterdim herkese tavsiye ederim çok kısa çok öz ve çok süppeeeeeeeeeerr hocam da çok beğendi

12. bence kısalığı iyi ve süper bi site buu

13. çok güzel :D

Son düzenleyen: Moderatör: 13 Ekim 2014

14. kısa ve öz çooook beğendim

15. güzeldi ama fazla deyil

16. teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör: 11 Mayıs 2015

17. çok teşekkürler.zaten ellerim ağrıyordu bunun gibi kısa metin arıyordum.çok mutlu oldum. tekrar teşekkür ederim:):):)

18. yanlız 12 mart 1921 de kabul edilmiştir

19. çok güzel kısa

20. Super