Kabir Hayatı Nedir?

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Yavuz tarafından 17 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Kabir Azabı Varmıdır?

Berzah Alemi Nedemektir?

Cenabı Zül-Celal Hazretleri bütün alemi hiç yoktan yaratmış, biz insanoğlunuda ayrı bir şuur, sorumluluk ve görev ile halife olarak bütün alemin başına geçirmiştir. Cenabı Allah ilk olarak insnoğlunun ruhlarını yaratış ve onları Kur'an-i tabir ile şöyle bilinçlendirmiştir; "Hani Rabbin, Adem oğullarının sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendi nefislerine karşı şahidler kılmıştı: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" (demişti de) onlar: "Evet (Rabbimizsin), şahid olduk" demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: "Biz bundan habersizdik" dememeniz içindir." (Araf:172)

Bugün insanlar o sözü hatırlamasalarda, alemin mikro ve makro anlamda mükemmelliği bizi mutlak yaratıcıya götürüyor ve verdiğimiz sözü hatırlatıyor. Ruhlar aleminde başlayan hayatımız, doğum sonrası dünya hayatı ile devam ediyor ve akıl baliğ olunca da sorumluluklarımız başlamış oluyor. Dünya hayatımızı değerlendirdiğimiz ölçüde ahrete bir kazanım hazırlamış oluyoruz. Yalnız kıyamet saatine kadar kabirlerde sura üflenmesini bekleyeceğiz. Cenabı Rasul efendimiz bir hadisi şerifinde; "Kabirler ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yada Cehennem çukurlarından bir çukurdur" mealinde buyuruyor. Dünya hayatını güzel değerlendirmiş kimseler kabirde kıyamet saatini beklerken huzur içinde vakitlerini geçireceklerdir. Ameli kötü olanlar yada inkarcılar günah derecelerine göre kabirde karşılık bulacaklardır. Bir kimse vefat etiği zaman götürüleceği kabrin keyfiyeti kendisine gösterilir. Ameli iyi ise yanındakiler duymasada "acele edin beni yerime götürün" der. Eğer ameli kötü ise "Nolur daha fazla oyalanın oraya gitmek istemiyorum" der. Peygamber Efendimiz Bedir savaşında öldürülen müşrikleri tepe üzeri bir cukura gömdürmüş ve "Allah'ın bana vadi gerçekleşti, size olan vaadini hak olarak buldunuz mu?" diye hitapta bulunmuştur. Sahabesi "Ya Rasulallah, ölülere mi sesleniyorsdunuz?" diye sorunca, "Onlar sizden daha iyi işiticilerdir. Fakat şimdi siz bunu farkedemezsiniz" şeklinde cevap vermiştir.

Kıyamet koptuktan bütün hayat sahipleri öldükten sonra son diriliş ile bütün canlılar Cenabı Allah tarafından canlandırılacaktır. Toz olmuş kemiklerimiz mi yeniden ete kemiğe bürünecek diye soran müşriklere Cenabı Allah Peygamberimizin cevap vermesi için şu ayeti kerimeyi vahiy buyurmuştur; "Kendi yaratılışını unutarak bize bir örnek verdi; dedi ki: "Çürümüş bozulmuşken, bu kemikleri kim diriltecekmiş?. De ki: Onları ilk kez yaratan diriltecek. O her yaratmayı bilendir." (Yasin:78/79) Böylelikle berzah aalemi yani kabir hayatı insanoğlunun ruhlar aleminden gelip dünya haytından ahret diyarına göçeceği bir kapı gibidir. İnsanlar bu kapıda amellerine göre karşılanır ve uğurlanırlar.
    yavuz yıldırım/webokur.net​