kabız olunca ne yemeli

Konusu 'Bitkisel Tedavi' forumundadır ve Misafir tarafından 7 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. diyete başladım lakin bu defa kabızlık sorunu çekiyorum.kabız olunca ne yapmalı ne yemeli lütfen yardımcı olun kabızlığa ne iyi gelir:(

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: kabız olunca ne yemeli

Kabızlıkta hangi tür yemekleri yemeli?

Öğle ve akşam yemeklerinde çorba içmeye çalışın.

Et kabızlığı tetiklediği için et-tavuk yerine sebze veya balık tercih edin.

Yoğurt olarak prebiyotikleri tercih edebilirsiniz. Gece yatmadan önce 1 kase yoğurt iyi gelebilir.

En etkili tedbir olarak, lif içeren yiyecek tüketiminizi artırın. Ayrıca günde 1 çay kaşığı tarçınla lif ihtiyacınızı büyük oranda karşılayabileceğinizi de unutmayın.

Günde bir kaşık zeytinyağı içmek kabızlığa iyi gelebilir.

Kabızlığı gidermek için uzmanların önerdiği kabızlık giderici yiyeceklere geçmeden önce kabız olunca yapılması gerekenleri listeleyelim.
    Öncelikle sabahları uyanınca aç karnına bol su için ve günde 2-3 litre sıvı gıda tüketin.Azar azar ve sık sık yemek yiyin.Yiyecekleri iyice çiğneyinki bağırsakta da kolay çözünebilsinler.

Kabızlığa iyi gelen meyveler
    İncir, mürdüm eriği, kayısı, üzüm gibi meyveleri tüketin veya kompostosunu için. Özellikle sabahları su içtikten sonra 4-5 adet kuru kayısı yemek bağırsak faaliyetlerini hızlandırır.

Eriğin kurutulmuşu da kabızlığa karşı iyi gelir. Erikleri akşamdan ıslatıp sabah aç karnına yiyip üzerine de suyunu içebilirsiniz.

Elma yemeklerden önce yenilince kabızlığı giderir.