Kadir gecesi Melekler neden yeryüzüne inerler?

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kadir gecesi Melekler neden yeryüzüne inerler?

Bazı âlimler, Kadir gecesinde meleklerin dünyaya inişinin nedenini şöyle açıklamışlardır:

"Hükümdarlar, beyler, efendiler yanlarına birileri geleceği zaman mutlaka odalarını en güzel döşekler ile, eşyalarla, minderler süslerler. Emirlerinde çalışanlara, kendisine hizmet edenlere de en güzel elbiseleri ve donanımları giydirirler. Kadir gecesi geldiğinde de Allah Teâlâ, meleklerine yeryüzüne inmelerini emreder. Çünkü kulları, ramazan gecelerinde ve özellikle de Kadir gecesinde ibadet ederek nefislerini süslemişlerdir. Ayrıca mescidlerini çıralar ve kandillerle aydınlatarak ibadetle geçirmişlerdir. Daha Sonra Cenâb-ı Hak meleklerine şöyle buyurur:

- Siz Ademoğlu hakkında, "Yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? (Bakara 2/30) demiştiniz. Ben de size, "Ben sizin bilmediğiniz şeyleri bilirim" (Bakara 2/30) demiştim. Şimdi gidin ve bakın kullarıma; Kadir gecesini nasıl ibadet ederek ihya ediyorlar. Böylece benim ilmimde, bilmediklerinizi daha iyi anlamış olursunuz..

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ağustos 2013