Kadir Suresi ve Kadir Gecesi

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kadir Gecesi

Alimlerin çoğu, Kadir suresinin Mekke'de nazil olduğunu belirtir. Surenin Medine'de indiğini öne sürenlerin delili zayıftır. Sure beş ayeten oluşmaktadır.

Ben şanı yüce Allah (celle celaluhu), bu mübarek kitabı, kıymeti yüksek, şeref ve ulviyeti aşikar olan mübarek bir gecede indirdim. Yani, Furkan-ı Azim'i (iyi ile kötüyü en iyi ayırt eden bu kitabı) indirmeye gece başladım.

Bu gece, Allah'ın (cc) salat ve selamı üzerine olan, feleklerin kendisi etrafında döndüğü,levlak tahtının sultanı Peygamber Efendimiz hazretlerine (sallallahu aleyhi vesellem), nübüvvet kaftanının giydirilip Alak suresinin indirildiği gecedir. Bu geecnin mübarek ramazan ayının geceleri arasında yer aldığı ve Alak suresinin indiği yerin de Nur dağı (eski adıyla Hira dağı) olduğu konusunda, siyer alimleri ve hadis imamları ittifak etmişlerdir.
    Kur'an-ı Kerim'in ne zaman indiğini belirten ayet-i kerimeler birleştirilince, Kur'an-ı Kerim'in, ramazan-ı şerif ayının en mübarek gecesinde indirildiği ortaya çıkar ki o geceye de Kadir Gecesi denilmektedir.

Esasında Kur'an-ı Kerim'in indirilişinin bir geceye mahsus olmadığı, ayet-i kerimelerin duruma göre bazan gece, bazan da gündüz inmek suretiyle, yirmi üç senede tamamlandığı bilinmektedir. O halde, zikredilen ayet-i kerimedeki ''indirdik'' ifadesinden kastedilen Kur'an-ı Kerim'in tamamının indirilmesi değildir. Muhtemeldir ki kasdedilen şey, imam Şabi'den rivayet edildiği üzere, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlanmasıdır.