Kalıtım-Kalıtsal Özelliklerimi Nasıl Kazandım?

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Canlı türlerinin kendilerine benzer yavrular meydana getirdiği insanlar tarafından,en eski çağlardan beri bilinmektedir.Türlere has özelliklerin yavrulara nasıl,hangi esaslara göre aktarıldığı uzun yıllar merak edilmiş,araştırılmıştır.

Biyoloji biliminde canlılar arasındaki benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkmasını sağlayan etmenleri ve bunların kuşaktan kuşağa nasıl geçtiğini inceleyen bilim dalına kalıtım bilimi (genetik) denir.

Canlıların dış görünüşlerine 2 önemli faktör etki eder;

1.Kalıtım:Ana-babanın üreme hücrelerindeki genler yoluyl açocuklarına aktardıkları özelliklerdir.Cinsiyet,göz rengi,kan grubu,saç rengi,altı parmaklılık,dil yuvarlaması,kulak memesinin yapışık ve ya ayrık olması,renk körlüğü gibi özellikler kalıtım ile ilgilidir.
    2.Çevre:Canlının daha sonraki hayatını etkileyen ikinci etkendir.Mesela,besin,iklim,ısı,ışık gibi.
    Yeryüzünde bilinen iki milyon canlı türündeki çeşitliliğin nedeni DNA çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır.