Kanıtlayıcı Anlatım Nedir Kısaca

Konusu 'Soru Bankası' forumundadır ve Bahar tarafından 11 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Kanıtlayıcı Anlatım Nedir Örnekleri

…Bir görüşü kabul ettirme, aydınlatma, inandırma amaçlanır.

…Okuyucuyu, dinleyici ikna etmek, düşündürmek amacıyla bazı sözcük ve sözcük grupları aralıklarla tekrar edilir.

…Kanıtlayıcı anlatım için örneklemelere, sayısal verilere, tanımlamalara, tanık göstermelere ve açıklamalara başvurulur.

…Hitap edilen toplumun kültür düzeyi ve beklentileri göz önünde tutulur.

…Dil göndergesel işlevde kullanılır.

…Sözcükler genellikle gerçek anlamında kullanılır.

ÖRNEK :

Son araştırmalara göre Ahmet Haşim’in şiirlerinde kullandığı sözcük sayısı, çoğu büyük şaire göre oldukça sınırlı. Toplam 1446 sözcükle şiir yazmış “Merdiven” şairi. Mehmet Fuat hatırlatıyor: Firdevsi 8300 sözcükle. Fuzuli -yalnız gazellerinde- 4000 sözcükle, Orhan Veli ise 3945 sözcükle yazmıştır. Çok küçük sözlüğüyle Ahmet Haşim duyuşta, düşünüşte, belki, bile isteye ufkunu daraltıyor, kendi duyuşunu ısrarla vurgulamayı tercih ediyordu.

Tartışmacı Anlatım: Bir sav (tez; savunulan düşünce) mutlaka vardır. Kanı değiştirmeyi amaçlar.

Kanıtlayıcı Anlatım: Sayısal verilerden, örnek veya belge*lerden yararlanarak bir konuyu ispatlama amacıyla yazılan yazılardır. Tartışmacı anlatımlarda, okuru ikna etmek için kanıtlayıcı anlatıma başvurulabilir.

Kanıtlayıcı Anlatım metinleri örnekleri vererek, kanıtlayıcı anlatım nedir konu anlatımını yaptık