Karabuğday Türkiyede Nerede Yetişir

Konusu 'Bunları biliyormuydunuz' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Karabuğday Türkiyede ilk kez Konya'da yetişecek.

Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirme üretim izni alınan, ''gluten'' adlı proteine karşı alerji nedeni ile gelişen çölyak hastalığı olan kişiler tarafından tüketilen Karabuğdayın, ülkemizde ilk kez Konya'da yetiştirileceği bildirildi.
    Alternatif ürünler yetiştirmek adına çalışmaları sürdürdüklerini belirten yetkliler; Tıbbi aromatik bitkiler yetiştirmek hususunda, yeni bitki çeşidini bölgeye kazandırmaya çalıştıklarını ifade etti. Ayrıca bölgeye uyum sağlayan 30'a yakın ürün üzerinde araştırmalarını yürüttüklerini de dile getirdi.
    Bu bitkilerin içerisindeki ''Karabuğday''ın hem bölge hem de Türkiye açısından önemli olduğuna değinildi.Konya'daki Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde iki yıl önce gluten oranı sıfır olan 'Kara Buğday' üzerinde bir çalışma başlattıklarını ve bu buğdayın Amerika'dan tohumluk orijini temin edilerek ürün bazında üretim çalışmaları başlatıldığı söylendi.

Karabuğdayın adaptasyon ve verim denemelerinden olumlu sonuçlar verdiğini, bunun sonucunda,Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından bitkinin üretim izninin alındığı ifade edildi.Karabuğdayın Türkiye'de ilk kez Konya'da tarım alanlarında yetiştirilmesi için tohumluk üretim tescil iznin de alınmaya çalışılacağı dile getirildi.