Karanlık Korkusunu Yenmek

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve Elif tarafından 15 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Bazılarında bu fobi (akluofobi) denilen karanlık korkusu büyüdüğünde geçse de bazılarında gizli devam eder.
    Bazen karanlık binaya girmek için başka birinin girip binanın ışığını yakmasını beklemek yada elektrikler kesildiğinde o panik hali..gibi.
    İşte çocuk ve yetişkinlerde karanlık korkusunun nedenleri ve bu korkunun nasıl yenileceği hakkında bilgiler.

Çocuklarda 2-3 yaşlarında iken karanlıktan korkma başlar. Hayal edebildikleri ama fantazi ile gerçeği ayırt edemedikleri yaştalar çünkü.
    Bu yaş grubundan bilinmeyen korkutucu hale geliyor. Çocukların beynini bembeyaz bir sayfa olarak kabul edelim, kötü ve korkutucu hiçbir şey ile karşılaşmamış beyin odanın köşesindeki karaltıyı kim bilir ne olarak algılıyordur.
    Özellikle televizyon çocukların karanlık korkusunu en çok tetikleyen şeylerden biri. Sesler, görüntüler gerçeği hayalden ayıramayan küçük bir çocuk için çok korkutucu olabilir.
    Her çocuk belli seviyelerde karanlık korkusu yaşar ve büyüdükçe bu ortadan kaybolur.

Anne babanın çocuğun karanlık korkusu hakkında konuşmaları, çocuğa saygı göstermeleri ve onu anladıklarını göstermeleri çok önemli.İletişime geçince çocuk neden korktuğunu anlatmaya başlar. Çocuğun korkusu hakkında konuşurken sakin olmalı. Onu heyecanlandıracak davranışlarda bulunmamalıyız. Sizin varlığınız güvende olduğunu hissetmesine yardım edecektir.
    Çocuğunuzu karanlıkla baş etmesi için yüreklendirin. Elinden tutun ve o ne istiyorsa, nasıl rahat edecekse onu yapın.
    Çocuklarınız sizin istemediğiniz bir davranışta bulunduğunda onları hikayeler masallarla korkutmayın.Çocuğa uyku öncesi sakinleştirici aktivitelerde bulunmalı. Televizyon seyrettirmeyin, içinde korku unsuru olan kitapları okumayın.
    Anne babanın mümkün olduğunca anlayışlı ve destekleyici olması çocuğun karanlıktan korkma sorununu çözmesini sağlayacaktır.
    Gelelim yetişkinlerin karanlık korkusuna..

Karanlık Korkusunun Üstesinden Gelmek

Bu korku pek çok vakada, yardım alınmadan yok edilememiştir. Kişinin korkusunun temel nedeni keşfedilerek, sorunun üstesinden gelmenin en uygun yolu bulunur.
    Korku ne kadar erken ele alınırsa, korkuyu kontrol altına alma ihtimali de o kadar güçlü olur.

Karanlık fobisinin insanı en çok yoran tarafı, korkunun, beraberinde kaçınma davranışını getirmesidir..
    Fobi, üstesinden gelinmezse, gittikçe büyüyor ve insanı tamamen hareketsiz hale getiriyor.
    Karanlık fobisini yenmek için, bu korkunun üzerine gitmek gerekiyor. Korkuyla yüzleşmeden, üzerine gitmeden o korkuyu yenmek mümkün değil.Tabii bu korkunun üzerine gitme tedavisi, körü körüne bir üzerine gitme şeklinde olmamalı. Zira daha travmatik sonuçlar doğurabilir.
    Bu nedenle bir uzmandan yardım almak daha doğru. Uzmanın önerisi ile adım adım korkunuzla yüzleşerek her adımda rahatlıyor, korkuyu sıfıra yaklaştırabilirsiniz.
    Bu yüzleşmeler esnasında, hayal ettiğiniz korku senaryolarının aslında korkmanızı sağlayacak kadar kötü olmadığını görmeniz gerekir.

Ayrıca, gevşeme teknikleri de uygulanarak, karanlıkta kaldığınızda veya kalacağınız düşüncesine kapıldığınızda yaşadığınız terleme, kalp çarpıntısı, nefes kesilmesi gibi sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

2. Cevap: Karanlık Korkusunu Yenmek

birde muska yzpıyolar haliba

3. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Karanlık Korkusunu Yenmek

Dua en etkili yöntemdir.. evet eskiler musaka da yapardı değil mi:)

4. Cevap: Karanlık Korkusunu Yenmek

ewet bencede dua en etkili yöntem ama inanarak ..sonuçta tedavisinide psikolojik olarak bilinçaltını etkileyerek yapmaya çalışıyorlar

5. Aslında yorumlara şöyle bir göz gezdirdim, birkaç yorumda karanlıkta yalnız kalkmaktan korktuğunuzu yazmışsınız. Sanırım ben de karanlıkta yalnız kalmaktan korkuyorum. Mesela gece ışığı kapattıktan sonra yatağım giderken içimi bir korku sarıyor, vücuduma bir titreme geliyor. Hızlı hızlı yatağa gidiyorum. Uzanıyorum, hızla örtümü/yorganımı üzerime çekiyorum. Anında o hisler gidiyor. Rahatlıyorum. LÜTFEN BANA KARANLIK KORKUM VAR MI SÖYLEYİN!

6. Bence var çünkü aynı sorun bendede var karanlıkta bişeyler görüyorum korkutuğum şey gördüğüm şey koşturarak üstümü örtüyorum kafamında arkasımı örtüyorum ve gözlerimi kapatınca korku geçiyor ama korkunun üstüne gitmemeliyiz bence tramva fln olabiliyomuş ya napcaz ozmn illa doktormu xd