Kayısı reçeli tarifi resimli

Konusu 'Nefis Ev Yemekleri' forumundadır ve Elif tarafından 12 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

kayısı reçeli yapımı resimli Kayısı reçeli yapılışı

Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

kolay kayısı reçeli yapımı için gereken malzemeler;
    • 1 kg. kayısı
    • 1 kg. toz şeker
    • 1 Adet limon suyu
    Kayısı reçelinin yapılışı:
    Kayısının tatlısı ve fazla olmamamışları seçilir, iyice yıkanır çekirdekleri çıkartılır, her kayısı 4 e bölünür, üzerine 1 kg. toz şeker dökülür. tencerenin kapağı kapatılır sabaha kadar bekletilir. Ya da güneş altında 2 saat kadar bekletilir.
    2 saat sonra ocağa alınır, kaynatılır, suyu iyice azalınca, 1 limonun suyu sıkılır, 5 dakika daha kaynatılarak ocaktan alınır. Tencerede tamamen soğuyunca kavanozlara alınarak saklanır.

Not: Tencerenin büyük olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü, kayısı kaynama esnasında çok köpüren bir meyvedır. Küçük tencerede kaynatılırsa taşabilir.

2. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

kaysılar Iğdır'dan geliyor, gelde reçel yapma :) zaten kendi halinde bile reçel gibiler :D

3. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

Yok bunlar Elazığ'dan gelme kayısılar. Şuan reçel soğumada, bakalım tutturabildim mi:)

4. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

tadına bakmak isterdim doğrusu...-elazığ kaysısı meşurmuydu yaw? :)-

5. Elif

Elif Yönetici Admin

Meşhur olmaz mı..Kayısı çokluğundan ağaçların dalları kırılıyordu:) Elazığ'da da ihracata yönelik kayısı üretimi yapılıyor.Emin ol Iğdır'dan daha fazla kayısı yetişiyor.( Malatya'dan sonra tabi: ))

6. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

fazla yetişiyosa hormondandır :D Iğdır kaysısını Malatya da tutamaz :) yaşasın Iğdır :p (hanım köylü) :D

7. Elif

Elif Yönetici Admin

gören göz kılavuz istemez..:) resimden de anlaşılacağı üzere kayısılarımız tamamen doğal ve organik:))

8. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

afiyet olsun o zaman :)

9. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

Güzel görünüyor :) tarif için teşekkürler

10. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

Hımmm peki reçel nasıl oldu ben onu merak ettim. :D:)

11. Elif

Elif Yönetici Admin

Nefis oldu diyebilirim Berrakcım:)özellikle pişince yayılan koku enfesti. reçelle pek aram yoktur ama bunu az ve öz yapınca lezzetli geldi..

12. Cevap: Kayısı reçeli tarifi resimli

olsaydı sahurda iyi giderdi :)