Kaza Durumunda Yapılması Gerekenler

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 9 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Sürücülerin ve yayaların başına istemeyen kazalar gelebilmektedir. Kazalarda insanlar yaralanabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda kaza geçirenlere yardım etmeliyiz. Ancak bazen iyi niyetle de olsa yardım etmek isterken kazazedelere zarar verebiliriz. Böyle bir hata yapmamak için kaza durumunda yapılması gerekenleri iyi bilmemiz gerekmektedir.

1. Kaza yerinde güvenlik önlemleri almalıyız.

Kaza yapılan yere vardığımızda öncelikle çevrenin güvenliğini sağlamamız gerekir. Örneğin kaza yerinin yakınına uyarıcı levhalar koymalıyız. Kazazedelere zarar verecek nesneleri ortamdan uzaklaştırmalıyız. Ayrıca yoldan geçen diğer sürücülere zarar verecek nesneleri de yol boşken yoldan çekmeliyiz. Kazazedelerle konuşmalıyız. Onlara moral vermeliyiz.
    Bir kaza olduğunda yardım etmek istersek bunu sakin ve dikkatli bir şekilde yapmamız gerekir. Kaza geçirenlere yardım etmek için acele eder ve dikkat etmezsek hem kendimize hem de başkalarına zarar verebiliriz. Yolun karşısında bir kaza olduğunda kaza geçirenlere yardım etmek için sağımıza solumuza bakarak yola girmeliyiz. Başkalarına yardım etmek isterken dikkatsizlik ve acelecilik sonucu kendimiz de zarar görebiliriz.

2. İlk yardım konusunda bilgili olan kişilerce kazazedeye ilk yardımın yapılması gerektiğini söylemeliyiz.

Eğer ilk yardım konusunda yeterli bilgi sahibiysek hemen yaralıların durumunu kontrol etmeli ve gerekenleri yapmalıyız. Çünkü bazı yaralanmalara anında müdahale etmezsek kaza geçirenleri kurtaramayabiliriz. Eğer ilk yardımı bilmiyorsak kesinlikle yaralılara müdahale etmemeliyiz. İyi niyetle de olsa yapacağımız en ufak bir hata hastayı daha da kötü bir hale sokabilir. Örneğin boynundan yaralanan bir kişiyi sarsarsak boynu kırılabilir. Bu yüzden ilk yardımı bilmiyorsak bilenlerin yapmasını istemeli ve beklemeliyiz.

3. İlgili birimlere kazanın haberini vermeliyiz.

Yakınımızda gerçekleşen kazada yaralan insanlar var ise öncelikle ambulans çağırmamız gerekir. Eğer kazada yangın tehlikesi varsa veya bazı kazazedelerin sıkıştıkları yerden kurtarılması gerekiyorsa itfaiyeyi çağırmalıyız. Bundan sonra da polise haber vermemiz gerekir. Çünkü polis olay yerinin güvenliğini ve trafiğin akışını sağlayacaktır. Eğer kaza şehir dışında gerçekleşirse polis yerine jandarmaya haber vermemiz gerekmektedir.

4. Kazazedenin bir an önce sağlık kuruluşuna gönderilmesi için gerekenleri yapmalıyız.

Yaralananları acilen en yakın sağlık kuruluşuna göndermemiz gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bunu ambulansla yapmak en doğru yoldur.