Kedilerin Özellikleri Nelerdir

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Elif tarafından 22 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kedilerin Özellikleri Neler

Kediler sevimli hayvan ancak bazen de nankör, sinsi hayvanlar deriz. Kediler yeryüzündeki en popüler evcil canlılardır. Bugün insanların olduğu her tarafta bulunmaktadırlar. Ama benim bir kedim bile yok anlıyor musunuz? O istedi diye değil.. hiçbir zaman bir kedim olmadı. Çünkü ben istemedim..Adına şarkılar yazılan herkesin özellikle çocukların dilinde mırıldanan mırıl mırıl kedilerin ilgi çekici özellikleri ve hatta en ilginç özelliklerini duydunuz mu? Muhtemelen birçoğunuz duymuşsunuzdur. Duyanlar duymayanlara anlatsın.. gibi kötü bir espri elbette yapmayacağım. Özellikle siz değerli kedisever dostlarımla paylaşmak için araştırdım..
    İŞTE KEDİLERİN ÖZELLİKLERİ
    - Kedilerin en belirgin özelliklerinden biri mırlamaktır. Çok sakin huzurlu ve mutlu olduklarında mırlarlar.
    - Kedilerin vücudunda 290 kemik ve 517 kas bulunur.
    - Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan beşyüz milyonun üzerinde kedi türü bulunmaktadır.
    -Kediler diğer bütün memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.
    - Kediler çok meraklıdır.Ne olduğunu keşfetmek için herşeyin içine girip tırmanmaya çalışırlar.
    - Asil ve mantıklı bir kişiliğe, mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahiptirler.
    - Meraklı davranışları ve hayata pozitif bakışları ile hemen dikkat çekerler.
    - Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
    - Kendileri gibi dışa dönük yaşamayı seven ve hayata olumlu bakan insanlar tarafından tercih edilen kediler, 2-3 yıl içinde çocukluktan ergenliğe geçerler.
    - Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.(Bu özelliği gerçekten güzelmiş)
    - Ayrıca bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

Kedilerin ortalama ömrü 14 senedir. Ama iyi bir beslenme ile 20 seneden fazla yaşayabilirler.