Kimler Polis Olabilir? Nasıl Polis Olunur? Polis Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 20 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Kimler Polis Olabilir? Nasıl Polis Olunur? Polis Olmak İçin Aranan Şartlar Nedir

Aslında en zorlu ama en kutsal mesleklerden biridir polislik. Genelde polis olmanın birçok değişik yolu vardır. Polis akademisi, polis koleji, polis meslek yüksekokulu veya polis meslek eğitim merkezleri yoluyla polis olmak mümkündür.

Polis olmak için gereken şartların başında TC vatandaşı olmak,

*6 aydan fazla hapis cezası gerektiren suçlardan hüküm giymemiş olmak

*yüz kızartıcı suçlardan, devlet ve anayasal sisteme karşı suçlardan hüküm giymemiş olmak gelir.

Ayrıca emniyet teşkilatı tarafından belirtilen sağlık şartlarını taşımak gerekiyor; yüzde ve kollarda herhangi bir iz ve dövme leke olmaması, renk körlülüğü bulunmaması, omurga eğriliği ya da omuz düşüklüğü, göğüste şekil bozukluğu, düz tabanlılık olmaması gibi..

-bir eğitim kurumundan disiplin cezası sonucu atılmamış olmak.

-bayanlarda boy sınırı 1.65 iken, erkeklerde polis olmak için gereken boy sınırı 1.67′dir.

yaş sınırına dair gereken koşullar şöyledir;

-polis kolejlerine 16,

-polis akademilerine 22,

-polis meslek yüksek okullarına kadınlarda 24-erkeklerde 26 yaşından büyük olanlar başvuruda bulunamazlar.

-ayrıca polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim alabilmek için gerekli olan üst yaş sınırı ise kadınlarda 27 iken, erkeklerde 29′dur.

polis kolejine nasıl girilir?

polis kolejine 16 yaşını geçmemiş olanlar girebilir ve ilköğretim okulundan mezun olunduktan sonra başvurulur. başvurular şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de sadece iki tane polis koleji vardır. bu kolejler Ankara ve Bursa illerindedir. polis kolejine girmek isteyen adaylar matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, ingilizce ve türkçe sorularından oluşan bir sınava tabi tutulurlar. polis kolejine giren öğrenciler 4 yıllık yatılı eğitimden sonra polis kolejinden mezun olular ve buradan polis akademisine doğrudan geçiş yaparlar.

Polis Kolejine alınacak öğrencilerde bedensel ve hormonal gelişim devam etmekte olduğundan; aşağıda verilen yaş-boy tablosuna göre değerlendirme yapılır.
    [table="width: 500, class: grid"]
    [tr]
    [td]Yaş[/td]
    [td]Erkek Boy (cm)[/td]
    [td]Kızlar Boy (cm)[/td]
    [/tr]
    [tr]
    [td]13 yaşından gün almamış[/td]
    [td]139 [/td]
    [td]144[/td]

[/tr]
    [tr]
    [td]14 yaşından gün almamış [/td]
    [td]144 [/td]
    [td]147[/td]

[/tr]
    [tr]
    [td]15 yaşından gün almamış [/td]
    [td] 151[/td]
    [td] 151[/td]

[/tr]
    [tr]
    [td]16 yaşından gün almamış[/td]
    [td] 156[/td]
    [td] 156[/td]

[/tr]
    [tr]
    [td]17 yaşından gün almamış[/td]
    [td]160[/td]
    [td]160[/td]

[/tr]
    [/table]

Polis Meslek Yüksekokulu'na Nasıl Girilir?

Polis Meslek yüksek okullarına lise mezunu olan ve polis olmak için gereken şartları taşıyanlar girebilir. 2 yıllık eğitimin ardından adaylar buradan polis olarak mezun olurlar. hukuk, anayasa ve polislikle ilgili dersleri alırlar. Polis meslek yüksekokulu mezunları mesleklerinde 6 yılı doldurduktan sonra sınava girerek bu sınavda başarılı olduktan sonra 9 aylık eğitimin ardından komiser olma şansına sahiptir

Polis Akademisi’ne Nasıl Girilir?

polis kolejinden mezun olanlar doğrudan girer. adli sicil kaydı,lise mezunları dilekçe, iki adet vesikalık fotoğraf, nüfus kayıt örneği ve herhangi siyasi bir partiyle ilişkisi olmadığına dair yazılı beyan belgeleri ve polis akademisi başkanlığı döner sermayesine yatırılan ücret makbuzu ile başvuru yapabilirler.