Kitap ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Mira tarafından 14 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Kitap ile ilgili Kompozisyonlar

Kitap Sevgisi ile ilgili başka bir kompozisyon örneği:

Kitap okumak bence hayattaki en güzel şeylerden biridirKitap insana bir çok şeyi ğretir. Bilgilendirir ve kültürlendirir. Kitapların benim hayatımda büyük bir yeri vardır. Sürekli okumak hatta başından hiç ayrılmak istemiyorum. Kitaplar bende öyle bir alışkanlık yaptı ki okumadan duramıyorum.

Kitaplar insana unutulmaz şeyler yaşatırKitaplar insanın yalnızlığını giderir. Bizimle arakadaş olurlarKitaplar bizim hayatımızda yardımcımızdır. Kitaplar insanı hayata hazırlar. Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir. Ve bence bu hisleri yaşamak çok güzel bir duygudur hayata hazırlar. Kitap bize sevinç ve mutluluk hissi verir. Ve bence bu hissi yaşamak çok güzel bir duygudur.

Ben en çok macera kitaplarını ve şiir kitaplarını seviyorum. Ayrıca masalları ve öğüt veren kitapları da severim. Roman,masal,hikaye gibi kitaplar bizim kişiliğimizin aynasıdır. Ben kitapları çok seviyorum. Ve bu yüzden hep bir kütüphanem olsun istemişimdir. Kitapların hepsi benim olsa ne güzel olurdu. Hepsini okurdum. Hiçbirini incitmez sayfalarını yırtmazdım. Onları okurdum. Benim kitaplara duyduğum sevgi gerçek bir

sevgi. Ben kitapları asla bırakmam, bırakamam. Bence herkez kitap okumalıOkuma yazma bilen bir kişi için bu hiçte zor bişey değil. Bence kitap okumak, internette vakit geçirmekten, televizyon izlemekten ve birçok şeyden daha güzel. Kitaplar gerçek dostudur. Seni asla sırtından vurmaz. Yalan söylemez ve seni üzmez. Arkadaşlar size tavsiyem sizde kitap okuyun. Ve onlarla arkadaş olunSiz onları bırakmazsanız onlarda sizi bırakmaz!

KİTAP SEVGİSİ

Kitap okumak çok önemli bir kavramdır Kitap okumanın bir sürü yararı vardır Kitap okumayı sevmeyenler de vardır tabi Yararı, kitap okumak yazılılarda bize zaman kazandırır Çünkü Türkçe derslerinde hızlı okursak, dolayısıyla yazılılarda da bizlere zaman kazandırır Biz Türkçe derslerinde de kitap okumuş oluruz, ama bu yeterli gelmez Kitap okumayı sadece ders içinde değil, ders dışında da okumalıyız Kitap okumak karşımızdaki kişiye daha güzel ve daha anlamlı konuşmamızı, güzel sözle insanlara yaklaşmamızı, güzel ahlaklı olmamızı sağlar Bir düşünelim, hiçbir kimse kitap okumasaydı, bu hayat ne kadar sıkıcı olurdu Herkes cahil, birbiriyle geçinemez olurdu Zaten Türkçeyi bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır Çünkü Türkçe bizim kendi dilimiz, onu biz koruyup sevmezsek, o zaman kim koruyup sevecek, onu biz koruyup sevelim, bilmeyenlere öğretelim İnsanlar kitap okuyarak boş vakitlerini değerlendiriyorlar Kitaplar bazen insanların hayatını değiştiriyor İnsanlar kendince ufak gezintilere çıkıyor Bazen üzülüyor, bazen seviniyor Bu duyguları hissetmek için sadece bir kitap alıp okumamız yeterli İşte kitaplar olmasaydı, bu duyguları hissedemezdik Kitap okumak insanın ufkunu açar, hem dinlendirir, hem de bizi bilgilendirir Onun için hepimiz kitap okumalıyız.

2. KİTAP

Kitap en iyi dosttur.Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır.Kitap okurken kendimizi başka bir dünyada buluruz veya maceralarla dolu bir yolculukta.Ben kendimi her ikisinde debuluyorum. de buluyorum İnsanın bir kitabı okuması için o kitabı sevmesi gerekir.Sevmeli ki sonunu yani finali merak etsin.Çünkü kitabı okumak için merak
    edip sevmesi gerekir.Kitap kelime dağarcığımızı geliştirir.Yeni kelimeleri ve anlamları-
    nı anlamları ve kullanıldıkları yerleri öğreniriz.

Ayrıca kitap kültür zenginliğidir.Mesela ben tarih kitaplarını çok okuyorum ve zevk alıyorum.Çünkü geçmişimi merak ediyorum. Geçmişte ne olduğunu yaşadığım yerin nasıl alındığını alındığını bu yüzden tarih derslerinde zorlanmıyorum.Kitap okuyan insanla okumayan bir olamaz.Kitap okuyan kişinin yürümesi , davrnışları , tavrı,konuşması her haliyle kültürünü gösterir. Kitap pek çok şeyi öğretir bize.Ben kitpsız bir yaşam düşünemi-
    yorum.Kitap okumak ile ilgili bir tartışma vardı. 'çok gezen mi yoksa
    çok okuyanmı çok bilir ?'Bencede her ikiside...Ben bildiklerimin E 'ini okuyarak % 'ini izleyerek 'inidinleyerek 'ini gezerek öğrendim. Görüldüğü gibi en çok oranokumağa yani kitaba ait.Bence bilgilerimizin izleyerek bölümü okumak vardır.Çünküinsanlar özellikle öğrenciler , televizyon izlemeyi kitap okumaya tercih ediyorlar. Belki o insanlar da televizyon izlerken bir şeyler öğreniyordur.Tıpkı haylaz bir öğrencinin sınav kopya hazırlarken bi şeyler öğrenmesi gibi..

3. Kitap Okumanın Önemi Kompozisyon

Kitap, geçmişle gelecek arasında yıkılmaz köprüler kuran, kültürü genç kuşaklara aktaran, bize yaşamımız boyunca en güzel ve verimli arkadaşlık eden çok kıymetli hazinelerdir. Kitap okumak zamanımızı bilime ve öğrenmeye ayırıp bizlere faydalı olmasının yanısıra boş işlerden ve tembellikten de alıkoyar.

İnsanlar kitaplar sayesinde gidip göremedikleri yerleri tanıma fırsatı bulur. Dünyayı gezecek imkanı bulamayabiliriz ama kitaplar sayesinde tüm dünyayı gezeriz. Belki yaşadığımız çevreden dolayı hep birbirine benzer insanlarla karşılaşırız ancak okuduğumuz kitaplar bize çok çeşitli ülkelerden ve çok farklı kültürlerden insanlarla arkadaş olma imkanı sunar. “Suç ve Ceza” romanını okuyan bir insanın hayatı boyunca yanında gezen “Raskolnikof” adlı bir arkadaşı vardır mesela. Ya da “Çalıkuşu” romanını okuyan birçok genç öğretmenimizin gittiği en ücra yerlerde bile kendisine yol gösteren “Feride” adlı bir arkadaşı vardır. Şunu unutmamak gerekir ki yeni bir ortama girildiği zaman insanlar ilk etapta kıyafetlerine ve bakımlarına göre itibar görürler belki ama ilerleyen zamanda bilgi ve görgüleri oranında saygınlık kazanırlar. Okumak insana tecrübelerden daha kısa zamanda ve hata yapmadan öğrenme imkanı sunar. Öğrenmek için tecrübeler de iyi bir öğreticidir ama tecrübeler hatalara dayanır. Bu hatalar belki bizi eğitir ama birçok defa da mahcup duruma düşürerek zora sokabilir.

Dini inançlarda da okumak çok övülen bir erdem olarak gösterilmiştir. İslam dininin kutsal kitabı Kuran-ı Kerim dünyaya “oku” diye başlayan ayetle ilk yankısını yükseltmiştir. İnançlarımız bize “hiç bilenle bilmeyen bir olur mu ?” diye seslenmiştir. İlk halifeler bir yere vali görevlendirirken önce bilgisine bakmışlardır. Bu örnekler bizlere inançlarımız açısından bakıldığında da öğrenmenin bizler için bir ibadet olduğunu göstermektedir. Zira dinim inançlarımızda “ Öğrenmek kadın erkek tüm Müslümanlara farzdır” ilkesi benimsenmiştir.

Okumak ve bıkmadan okumak bizler için yeni dünyaların kapılarını açan bir anahtardır. Ufkumuzu, dünyaya bakışımızı değiştiren; insanları anlamamızı sağlayan hayati bir uğraştır. Millet olarak dilimizde bir ezber vardır “Boş zamanlarımda kitap okurum…” kitap okumak boş zaman işi değildir. Kitap okumak amacı olan insanlar içindir. Boş zamanlarda değil, okumak için zaman ayırarak o zamanlarda kitap okumalıyız.